Print Friendly, PDF & Email

ENERGIA PRZYSZŁOŚCI w Kampusie Pracze

BANER_784_295_3W najbliższą sobotę, 10 września, w ramach sobotniego cyklu „Odkryj Przyszłość” w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który jest częścią programu „Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odbędzie się trzeci już  piknik edukacyjny „Energia Przyszłości”. Tym razem naszym Partnerem będzie firma FORTUM.  W tym dniu wrocławianie będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda produkcja czystej energii, a także poznać rozwiązania dla nowoczesnych miast. Dla odwiedzających przygotowany został również konkurs, w którym główną nagrodą będzie możliwość bezpłatnego korzystania z samochodu elektrycznego przez weekend.

W ramach pikniku „Energia Przyszłości” na mieszkańców czekać będzie interaktywna ścieżka edukacyjna, składająca się z instalacji przygotowanych przez Fortum. Dzięki nim odwiedzający będą mogli poznać między innymi nowoczesne metody produkcji czystego ciepła i energii elektrycznej, jak również dowiedzieć się więcej na temat samochodów elektrycznych czy sposobów modelowania przyjaznej przestrzeni miejskiej. Wraz z pokonywaniem kolejnych etapów ścieżki, uczestnicy pikniku będą mogli zbierać informacje przydatne do późniejszego udziału w konkursie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszym wydarzeniu. Wrocław jest miastem dynamicznym, które cały czas się rozwija i potrzebuje innowacyjnych rozwiązań, przyjaznych dla mieszkańców. Chcemy pokazać wrocławianom przykłady takich udogodnień, stworzonych w oparciu o nasze międzynarodowe doświadczenia. Jestem przekonany, że sobotni piknik dla każdego będzie okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Jednym z elementów pikniku „Energia Przyszłości” będzie prezentacja samochodów elektrycznych. Według ekspertów takie pojazdy w niedalekiej przyszłości będą mogły z powodzeniem zastąpić klasyczne samochody spalinowe, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, poprzez ograniczanie szkodliwych emisji. W trakcie pikniku mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą będzie możliwość bezpłatnego korzystania z samochodu elektrycznego firmy Nissan przez jeden z jesiennych weekendów.

Harmonogram

 • 12:00 – 19:00 – interaktywna ścieżka edukacyjna Fortum, prezentacja samochodów elektrycznych Nissan, konkurs
 • 12:00 – 14:00 – możliwość korzystania z oferty gastronomicznej
 • 19:30 – 21.30 – kino letnie „Moon” (reż. Duncan Jones, 2009)

DODATKOWE ATRAKCJE:

Interaktywna ścieżka edukacyjna FORTUM
W ramach pikniku „Energia Przyszłości” na mieszkańców czekać będzie interaktywna ścieżka edukacyjna, składająca się z instalacji przygotowanych przez Fortum. Dzięki nim odwiedzający będą mogli poznać między innymi nowoczesne metody produkcji czystego ciepła i energii elektrycznej, jak również dowiedzieć się więcej na temat samochodów elektrycznych czy sposobów modelowania przyjaznej przestrzeni miejskiej.

Ścieżka będzie się składała z 9 stacji:

 1. Odpowiedzialne zarządzanie odpadami
 2. Wielopaliwowa elektrociepłownia zasilana biomasą i odpadami
 3. Ciepło sieciowe
 4. Energia elektryczna wraz ze smart solutions
 5. Chłód z ciepła sieciowego
 6. Energia solarna – prosument
 7. E-mobility
 8. Modelowanie przestrzeni miejskiej w sposób angażujący mieszkańców
 9. What’s next? Miasto przyszłości

Prezentacja samochodów elektrycznych
Jednym z elementów pikniku „Energia Przyszłości” będzie prezentacja samochodów elektrycznych. Według ekspertów takie pojazdy w niedalekiej przyszłości będą mogły z powodzeniem zastąpić klasyczne samochody spalinowe, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, poprzez ograniczanie szkodliwych emisji. W trakcie pikniku mieszkańcy będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą będzie możliwość bezpłatnego korzystania z samochodu elektrycznego firmy Nissan przez jeden z jesiennych weekendów.

Nowa wystawa w Humanitarium oraz pracownia FIKA dla najmłodszych
W ten weekend osoby, które odwiedzą Humanitarium będą mogły obejrzeć również najnowszą ekspozycję pn. „Odnawialne Źródła Energii”. Otwarta zaledwie 8 września br. wystawa, powstała przy współpracy z „Niemiecką Fundacją Federalną Środowisko” (DBU) w charakterystycznej dla HUMANITARIUM formie interaktywnych eksponatów i multimediów, pokazuje korzyści płynące z rozwoju energetyki odnawialnej. Wystawa skłania do refleksji nad obecną gospodarką energetyczną i dostarcza mnóstwo zabawy, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każdy odwiedzający będzie miał możliwość oświetlić energią słoneczną stolicę Dolnego Śląska, wysłać rakietę kosmiczną napędzaną wodorem w misję specjalną, wyprodukować energię elektryczną siłą własnych mięśni i użyć energii sprężonego powietrza… do ułożenia fryzury. Wszystkie doświadczenia obrazują, jak w prosty sposób można przetworzyć różne rodzaje energii, pochodzących ze źródeł naturalnych, w tę elektryczną, płynącą bezpośrednio do naszego gospodarstwa domowego.

Natomiast dla najmłodszych atrakcje zapewni pracownia FIKA, która zagwarantuje w tym dniu twórczo i ciekawie zorganizowany czas. Będą zabawy, gry, malowanie twarzy, konkursy i atrakcje dla dzieci, a także dla dorosłych.

Kino letnie w Kampusie Pracze
14040000_1397836756897271_4107391744664364315_nJak w każdą sobotę również w tę o godz. 19.30 rozpocznie się kino letnie. Tym razem zobaczymy film „Moon” (reż. Duncan Jones, 2009 r.). Sam Bell pracuje dla firmy LunarIndustries. W ramach kontraktu od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Sam nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Raz na jakiś czas otrzymuje jedynie krótkie wiadomości video od swojej ukochanej żony Tess. Misja Sama zbliża się do upragnionego końca. Zanim jednak wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i Gerty’ego w stacji przebywa ktoś jeszcze. Pewnego dnia, podczas prac w terenie, Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu zyskuje coraz większą pewność, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Przekonany, że nikomu nie może ufać, zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Krok po kroku zbliża się do odkrycia prawdy, która może się okazać znacznie bardziej niebezpieczna niż podejrzewa.

Jak do nas dojechać?

 1. Autobus 103 z Placu Jana Pawła II
 2. Pociąg (z Wrocław Główny na Wrocław Pracze, to ok 17 minut jazdy!) Koniecznie sprawdźcie rozkład!
 3. Dodatkowo o godz. 18.45 z parkingu przed Narodowym Forum Muzyki od ulicy Krupniczej będzie odjeżdżał bezpłatny autobus, który przywiezie chętnych do Kampusu, a po seansie w kinie letnim odwiezie chętnych do centrum. Osoby, które będą chciały skorzystać z darmowego transportu, proszone są o podanie takiej informacji do piątku do godz. 14.00 na adres: komunikacja@eitplus.pl. Tylko osoby, które się zapiszą będą mogły się z nami zabrać autobusem.

fb_auto

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy!

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 07.09.2016
plusfontminusfontreloadfont