Print Friendly, PDF & Email

28 lutego 2012r.

W sierpniu 2011 r. rozpoczęła się rozbudowa Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z prowadzonych prac budowlanych.

Rozbudowa Kampusu Pracze EIT+ zaczęła się w sierpniu 2011 r. Wtedy ruszyły prace nad gruntowną modernizacją budynku oznaczonego jako 1 B i C. Natomiast w październiku ub.r. rozpoczęliśmy kolejny etap rozbudowy naszego Kampusu Pracze. Ta część inwestycji polega na budowie całkowicie nowego na Kampusie obiektu oznaczonego jako 9A. W tym nowoczesnym i doskonale wyposażonym budynku znajdą się laboratoria, w których prowadzone będą badania m.in. w dziedzinie nano- i biotechnologii.

Obie inwestycje realizowane są w ramach projektu Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB). Budynek 1 B i C zostanie oddany do użytku na początku 2013 r., a budynek 9A będzie gotowy w październiku 2013 r

Budynek 1 B i C – szczegółowe informacje o inwestycji

Po zakończeniu prac budowlanych w budynku 1 B i C, badacze i naukowcy będą mieli do dyspozycji ponad 2600 m. kw. powierzchni, w tym ponad 1600 m. kw. przestrzeni laboratoryjnej. Wśród nowoczesnych laboratoriów znajdą się m.in. laboratorium analizy strukturalnej – NMR, pracownia obrazowania MRI, laboratorium spektrometrii mas, krystalograficzne, a także pracownie chromatografii gazowej oraz spektroskopii optycznej.

Budynek 9A – szczegółowe informacje o inwestycji

W obiekcie tym naukowcy będą mogli korzystać z 12 400 m2 powierzchni, w tym z ponad 10 000 m2 nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Obiekt dysponować będzie m.in. powierzchniami laboratoryjnymi typu open space, które przeznaczone będą pod wynajem zewnętrznym grupom badawczym oraz zespołom realizującym prace zlecone. Znajdą się w nim także specjalistyczne pracownie badawcze, prowadzące doświadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji.

Laboratorium Zastosowań Światłowodów, które będzie mogło dostarczyć pełną informację na temat wszystkich istotnych parametrów struktur falowodowych. Umożliwi to projektowanie i optymalizację nowych struktur optycznych o unikalnych właściwościach oraz ich zastosowania w metrologii, telekomunikacji, optyce nieliniowej i metrologii optycznej. Laboratorium wzmacniaczy i laserów światłowodowych, którego podstawowym przeznaczeniem będą badania nad nowoczesną fotoniką, a w szczególności nad zagadnieniami związanymi z techniką światłowodową średnich i dużych mocy oraz generacją ultrakrótkich impulsów świetlnych. Zaplanowane wyposażenie laboratorium umożliwi budowę zaawansowanych układów światłowodowych wykorzystujących najnowsze rozwiązania dostępne na rynku.

Laboratorium Nanostruktur do konwersji energii słonecznej, gdzie przedmiotem badań będzie wytwarzanie organicznych oraz barwnikowych ogniw fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej, na bazie nanostruktur, na podłożach szklanych oraz na foliach elastycznych.

Laboratorium TeraHerzowe, prowadzące interdyscyplinarne badania, łączące obszary Bio, Nano i ICT (czyli projektów badawczych w zakresie informatyki), w którego zakresie zainteresowań będzie interakcja fal elektromagnetycznych z materią biologiczną jak również aplikacja fal milimetrowych i submilimetrowych do badań materiałowych do zastosowania w ultraszybkim sprzęcie telekomunikacyjnym. Laboratorium będzie wyposażone w spektroskopy, analizatory i generatory sygnałów najwyższej klasy. W budynku zaplanowano także nowocześnie wyposażone laboratoria chemiczne zorganizowane modułowo (moduły małe i duże), w których prowadzone będą reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić będą samodzielne pracownie, w których będzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstępnie zanalizować otrzymany produkt. Ponadto w skład każdego modułu wchodzą pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizę i obróbkę danych, a także zarchiwizować wyniki.

Poniżej zdjęcia z modernizacji budynku 1BiC oraz budowa od podstaw budynku 9A:

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 23.02.2015
plusfontminusfontreloadfont