Print Friendly, PDF & Email

Academia Europaea otwiera we Wrocławiu swoje drugie po Londynie biuro

Academia Europaea otwiera we Wrocławiu swoje drugie po Londynie biuro Akademia Europaea, zrzeszająca 2,5 tys. naukowców, w tym 50 laureatów Nagrody Nobla, otwiera we Wrocławiu swoje drugie po Londynie biuro. List intencyjny podpisali w środę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezes Academii prof. Lars Walloe.

Academia Europaea rozważała otwarcie biura w m.in. Monachium, Barcelonie i Strasburgu. Ostatecznie zdecydowała się na Wrocław, bo – jak wynika z listu intencyjnego – docenia konsekwentne wdrażania strategii Wrocławia polegającej na wspieraniu rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Wrocławskie biuro będzie nosić nazwę Centrum Wiedzy Academia Europaea (Academia Europaea Knowledge Hub).

Jak poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej Dutkiewicz biuro zostanie otwarte jeszcze w tym roku i prawdopodobnie swoją siedzibę będzie miało na wrocławskim Rynku. „Posiadanie takiej instytucji w mieście to bardzo prestiżowe przedsięwzięcie, ale i wymagające. Teraz tylko od nas zależy, jak spożytkujemy tego typu instytucję” – mówił prezydent Wrocławia.

Jak zaznaczył, dzięki otwarciu biura do Wrocławia będą przyjeżdżać znani naukowcy, nobliści, będą się odbywać różnego rodzaju konferencje, sympozja naukowe. „Z całą pewnością to będzie taki kontakt otwierający dla naszych naukowców wiele drzwi za granicą. Na koniec być może będziemy mogli też zwiększyć zasilania finansowe nauki polskiej, ale to nie wydarzy się od razu” – mówił prezydent.

Według niego, Academia będzie zarazem recenzentem tego wszystkiego co się we Wrocławiu dzieje. „Musimy zadbać, żeby z tego coś wyniknęło. Tak naprawdę praca zaczyna się dopiero teraz dla nas, dla różnych instytucji akademickich Wrocławia, wyższych uczelni” – zauważył Dutkiewicz.

Prof. Lars Walloe przed podpisaniem listu intencyjnego mówił o wrażeniu jakie na nim zrobił wrocławski entuzjazm środowisk naukowych, ale i całego miasta. „Dla Academii to bardzo ważny moment i wierzymy, że to początek czegoś bardzo ważnego nie tylko dla Wrocławia, ale i dla nas” – pcenił Walloe.

Dodał, że liczy na współpracę ze środowiskami akademickimi, instytucjami naukowymi, ale przede wszystkim liczy na młodych wrocławskich, polskich naukowców zainteresowanych rozszerzeniem i zdobywaniem wiedzy.

Academia Europaea to europejska instytucja skupiająca naukowców z 35 krajów. Powstała w 1988 r., pełni doradczą i opiniotwórczą rolę w zakresie nauki. Należy do niej 2,5 tys. naukowców, w tym 50 laureatów Nagrody Nobla. Z Polski do Academii należy 40 naukowców, w tym dwóch z Wrocławia. UMW

PAP – Nauka w Polsce

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 20.10.2014
plusfontminusfontreloadfont