Print Friendly, PDF & Email

Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ został Krajowym Węzłem Koordynującym biobankowanie w Polsce

Przed kilkoma dniami Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stał się Krajowym Węzłem Koordynującym biobankowanie w Polsce. To niezwykłe wyróżnienie dla naszego ośrodka.

Wcześniej to właśnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego było krajowym węzłem i ośrodkiem koordynującym działalność biobanków w Polsce. Na świecie tym tematem zajmuje się przede wszystkim organizacja pn. BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium), która zrzesza ponad 225 instytucji i placówek badawczych (głównie biobanków) z 30 krajów. Jej zadaniem jest propagowanie rozwoju placówek biobankujących, wdrożenie wspólnych standartów w zakresie biobankowania, oraz prowadzenie badań biomedycznych na ludzkim materiale biologicznym na wysokim poziomie. Polska jeszcze do niej nie przystąpiła, ale w resorcie trwają prace nad Deklaracją dotyczącą Biobankowania, aby dostosować jej zapisy do wytycznych OECD oraz prawa unijnego.

Nominacja wrocławskiego Biobanku na lidera konsorcjum polskich biobanków tzw. BBMR.PL, to dla nas bardzo ogromne wyróżnienie, ale również wyzwanie. – zaznacza dr Łukasz Kozera kierownik Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz koordynator krajowy ds. biobankowania i kontaktów z BBMRI-ERIC. – Rolą Krajowego Węzła Koordynującego biobankowanie będzie przede wszystkim stworzenie pomostu pomiędzy polskimi i europejskimi biobankami, stworzenie krajowej sieci biobanków oraz przygotowanie Polski do przystąpienia do BBMRI-ERIC.

Wrocławski Biobank działa od października 2012 roku, do tej pory zebrał ponad 100 tyś próbek od około 5 tyś. pacjentów. Jego zadaniem jest gromadzenie próbek krwi, które w przyszłości zostaną wykorzystane do badań naukowych poświęconych wykrywaniu nowoczesnych markerów i terapii schorzeń sercowo-naczyniowych oraz autoimmunologicznych. Dodatkowo placówka wykonuje dwa rodzaje badań przesiewowych: badania w kierunku chorób sercowo-naczyniowych, takie jak: cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy i nowo stosowany w stratyfikacji ryzyka parametr hsCRP oraz badania w kierunku cukrzycy: poziom glukozy oraz poziom insuliny, hormonu odpowiedzialnego za metabolizm glukozy.

www.biobank.eitplus.pl

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 24.04.2013
plusfontminusfontreloadfont