Print Friendly, PDF & Email

Co ma wspólnego zlewozmywak z doktoratem na najlepszej uczelni technicznej świata – relacja z warsztatów

Spotkanie moderował Maciej Litwin, dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi we wrocławskim magistracie. Podczas krótkiego wprowadzenia wyjaśnił m.in. zagadkę kryjącą się w tytule warsztatów. Całkiem niedawno we Wrocławiu spotkał się student technologii żywności z Uniwersytetu Przyrodniczego i rektor MIT – Massachusetts Institute of Technology – najlepszej politechniki na świecie. Spotkanie to, podczas którego student opowiedział o swoim zainteresowaniu badaniami nad bakteriami żyjącymi w zlewach ( pomysł przyszedł mu do głowy podczas pobytu w pubie, gdzie obserwował ile różnego rodzaju produktów organicznych jest mytych w zlewozmywaku), zaowocowało propozycją doktoratu na tej prestiżowej uczelni.

Później głos zabrał Tomasz Gondek, dyrektor z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Podczas krótkiej prezentacji starał się przybliżyć uczestnikom proces „ściągania" inwestorów na Dolny Śląsk (takich jak Google, LG czy Hewlett Packard), a także odpowiedzieć na pytanie, jakich ludzi szukają przedsiębiorstwa.

– Na pewno warto się wyróżniać z tłumu, mieć głowę pełną innowacyjnych pomysłów, być kreatywnym. Oczekiwania pracodawców mogą być różne, ale najważniejsze, jakie będą państwa oczekiwania wobec nich – stwierdził Tomasz Gondek.

Dyrektor do spraw projektów w ARAW mówił także o tworzeniu atrakcyjnych, dobrze płatnych miejsc pracy dla wykształconych młodych ludzi, o wsparciu procesu tworzenia lokalnych firm innowacyjnych, powstałych w wyniku dyfuzji wiedzy (jako przykład podał firmy REC, Rinf czy PGS Software).

 – Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym miejsca pracy są bardziej innowacyjne. Najbardziej innowacyjna jest własna działalność gospodarcza – podsumował tę część prelekcji Tomasz Gondek.

Gondek zwrócił też uwagę na niezwykle ważną rolę, jaką we współczesnym biznesie odgrywa networking – budowanie sieci relacji i kontaktów.

– W biznesie poprzez osobiste kontakty buduje się zaufanie co do kompetencji. Wiadomo, że każdy woli robić interesy z ludźmi, których zna i którym ufa – wyjaśnił.

Zapytany o to, czy Google rzeczywiście jest najlepszym pracodawcą, Gondek odpowiedział:

– Faktycznie, dają oni bardzo dużą swobodę pracownikom. Do 20% czasu można poświęcać na własne projekty. Ale pamiętajmy, że zatrudniają oni najbardziej kreatywnych i zdolnych ludzi, każdy jest w stanie generować dodatkowy przychód dla firmy. Jednak działa sporo firm, które mają ciekawe środowiska, warto otrzeć się o środowisko korporacyjne, umiejętności, które tam nabędziemy nie uczą na studiach – zakończył wykład.

Kolejnym prelegentem był prof. Mirosław Miller – prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który skupił się na przedstawienie ogromnej roli, jaką odgrywają uczelnie w rozwoju miast i krajów.

– W naszym mieście funkcjonuje wrocławski trójkąt wiedzy: mamy kilka znakomitych ośrodków badawczych, jak chociażby nanotechnologia, matematyka i informatyka czy biomedycyna, mamy ponad 140 000 studentów i dwie uczelnie flagowe, mamy wreszcie innowacyjny biznes – w dziedzinie teletechnologii czy elektroniki jesteśmy numerem jeden w Polsce – stwierdził prezes EIT +.

Miller przedstawił słabe strony szkolnictwa wyższego w Polsce – to m.in. atomizacja systemu nauki, przestarzała kadra naukowa, niska mobilność studentów i słabe powiązania międzynarodowe. Zdaniem profesora, należy przełamać panujące schematy studiowania, zachęcić młodych ludzi do odbywania II i III stopnia studiów na innych uczelnia, najlepiej zagranicznych.

– Nie ma lokalnej nauki, żeby coś znaczyć trzeba mieć kontakty międzynarodowe, znajomość języków obcych jest czymś oczywistym. Trzeba się spotykać , poznawać ludzi, najlepsze pomysły rodzą się podczas nieformalnych spotkań – podsumował Mirosław Miller.

– Dlaczego Finlandia jest liderem innowacji? Bo mają tzw. random meetings, gdzie spotykają się obcy ludzie, wymieniają idee, dzielą się doświadczeniami. Mają też Otaniemi – park biznesu. My chcemy się na nich wzorować, Wrocław już jest liderem innowacji w Polsce – dodał.

Po wystąpieniu profesora Millera, w kilku słowach warsztaty podsumował Maciej Litwin.

– Niewiele trzeba żeby robić rzeczy ciekawe, wystarczy tylko chcieć – tymi słowami zakończył spotkanie.

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 14.02.2015
plusfontminusfontreloadfont