Print Friendly, PDF & Email

Debata "Nauka i innowacje w Polsce" – nowy cykl tekstów na stronie internetowej EIT+

Jak rozwijać polską naukę i promować odkrycia polskich naukowców na arenie międzynarodowej? Jak sprawić, by krajowe innowacje znajdowały zastosowanie w nowoczesnych produktach zdolnych konkurować na światowych rynkach? Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać w naszej debacie „Nauka i innowacje w Polsce”.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ po kilku latach działalności jest już rozpoznawalnym zarówno w Polsce, jak i na świecie ośrodkiem R&D (Research&Development). Jednym z filarów naszej działalności jest sprzyjanie krajowej innowacyjności i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi nowoatorskich firm. W naszym projekcie Akcelerator EIT+ powołaliśmy trzynaście innowacyjnych przedsiębiorstw. To m.in. spółka Infermedica, której internetowy portal Doktor-Medi.pl cieszy się coraz większą popularnością. Stworzyliśmy też unikalny mechanizm kojarzenia biznesu i nauki – Forum A2B.

Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami w zakresie promowania innowacyjności. Dlatego na naszej stronie internetowej uruchomiliśmy nową sekcję pt. „Nauka i innowacyjność w Polsce”. W tej debacie znajdą Państwo głosy wielu naukowców i ekspertów, dotyczące m.in. ich wizji strukturalnych reform polskiej nauki oraz pomysłów na kreowanie współpracy nauki z biznesem czy przemysłem. Ta współpraca może przynieść owoce w postaci rozwiązań technicznych czy produktów, które staną się słynne na globalnym rynku.

Pierwszy tekst, który publikujemy w ramach naszej debaty, to artykuł prof. Macieja Żylicza, szefa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i społecznego doradcy ds. nauki Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tekście opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej”, prof. Maciej Żylicz zastanawia się, jak zmienić model transferowania pieniędzy na potrzeby polskiej nauki.

– Uważam, że fundusze z kolejnej transzy pomocy europejskiej powinny być w znacznej części zarezerwowane dla wąskiej grupy uczonych, ponadprzeciętnie kreatywnych i naukowo wybitnych, umiejących przełamać stare nawyki oraz stosować najlepsze, uznane na świecie praktyki w swojej pracy naukowej – przekonuje prof. Maciej Żylicz.

Cały artykuł szefa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znajdą Państwo na internetowych łamach „Gazety Wyborczej”:
http://wyborcza.pl/1,127462,12770416,Mam_przepis_na_finansowanie_polskiej_nauki.html

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 26.01.2014
plusfontminusfontreloadfont