Print Friendly, PDF & Email

Dlaczego wybrałem Kampus Pracze i Wrocław? Krzysztof Sachs w wywiadzie dla Gazety Wyborczej

O tym dlaczego zdecydował się zająć stanowisko wiceprezesa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, czym ujął go Kampus Pracze oraz jakie korzyści będzie miał z tych zmian Wrocław, zgodził się porozmawiać w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wyborczej Michałem Karbowiakiem Krzysztof Sachs.

W wywiadzie dla Tygodnika Wrocław  nowy wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Krzysztof Sachs przyznaje, że czeka go duże wyzwanie.

– EIT+ jest w specyficznej sytuacji, przechodzi z fazy inwestycyjnej do operacyjnej. Najprościej mówiąc przez ostatnich parę lat najważniejsze było dla spółki zbudowanie i wyposażenie kampusu. Na to zresztą otrzymaliśmy grant z Unii Europejskiej w wysokości ponad 500 mln zł. Kolejne dwa granty z dziedziny nanotechnologii i biotechnologii dały w sumie 200 mln zł. I pozwalały funkcjonować oraz równolegle prowadzić projekty naukowe, z których mamy już dzisiaj 48 zgłoszeń patentowych. Ale w tym roku te granty się skończą. Najważniejsze jest więc to, by ten majątek i zbudowany już potencjał pracował dla biznesu. – wyjaśnia.

Czy jest na to szansa? Krzysztof Sachs jest zdania, że EIT+ wraz z Kampusem Pracze oraz Humanitarium będzie magnesem przyciągającym kolejne innowacyjne biznesy. Jak tłumaczy w rozmowie: – Powoli realizuje się idea według której centrum jest pewnym trzonem, a wokół niego powstaje obwarzanek kolejnych inwestycji. Taka nasza przestrzeń dla innowacji. Wrocław z pewnością na tym skorzysta.

Nowy wiceprezes zauważa również, że dzięki Wrocławskiemu Centrum Badań EIT+ Wrocław zyska przede wszystkim elitarne miejsca pracy i bardzo dobrze wykształconych naukowców. To natomiast przyciągnie za sobą kolejne inwestycje, a z biegiem czasu wzmocni intelektualną elitę miasta.

Wywiad z Krzysztofem Sachsem ukazał się w dniu 21 sierpnia w Tygodniku Wrocław Gazety Wyborczej.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: , Opublikowano: 23.08.2015
plusfontminusfontreloadfont