Print Friendly, PDF & Email

Dołącz do obchodów Dni Architektury Maksa Berga razem z Centrum Poznawczym Hali Stulecia!

12957434_1581098722217905_1436021295911486056_oDni Architektury Maksa Berga organizuje Centrum Poznawcze Hali Stulecia we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Impreza ma przybliżyć mieszkańcom postać Maksa Berga – architekta i urbanisty w sposób szczególny zasłużonego dla Wrocławia – ale także popularyzować jego idee i projekty. Dlatego na specjalnym profilu na Facebooku można czytać ciekawostki związane z Bergiem i z samym Wrocławiem, np. o tym, że architekt, projektując Halę Stulecia, inspirował się gotyckimi katedrami albo że żelbetową konstrukcję hali zaprojektował Günther Trauer, ten sam, który odpowiada również za projekty wielu wrocławskich mostów.

Do rozpropagowania idei wydarzenia przyłączyło się również Wrocławskie Centrum Badań EIT. Siedziba centrum znajduje się bowiem w Kampusie Pracze, gdzie mieści się, nieznany dotąd wielu Wrocławianom, budynek sławnego architekta. To budowla, którą Maks Berg, przy udziale Georga Muellera, zaprojektował w 1912 r. w kompleksie ówczesnego Domu Opieki w Praczach Odrzańskich. Budynek autorstwa jednego z najwybitniejszych wrocławskich twórców, to trójskrzydłowy obiekt, na planie literu „u”, z arkadami i werandami na zamknięciu bocznych skrzydeł, a jego kształt zapowiada ceglany modernizm lat dwudziestych (1). W tamtych czasach służył jako szpital dla kobiet chorych na epilepsję.

EIT+_bud_6

Budynek w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ . Wybudowany w latach 1911-1912 wg proj. Maxa Berga i Georga Müllera jako szpital dla kobiet cierpiących na epilepsję. Archiwalna fotografia, źródło: http://dolny-slask.org.pl/

Organizowane w dniu 4 czerwca br. Dni Architektury Maksa Berga to szereg wydarzeń: warsztaty dla młodzieży i seniorów w ramach Laboratorium Architektury Maksa Berga, gra miejska „Przepis na miasto”, wielka akcja konstrukcyjno-plastyczna „Zbuduj z nami miasto!”, spacery z przewodnikiem szlakiem wrocławskiego modernizmu oraz konkursy dla szkół.

Kulminacyjnym punktem Dni Architektury Maksa Berga będzie wielka akcja konstrukcyjno-plastyczna – Zbuduj z nami miasto, w trakcie której wspólnymi siłami uczestników pod monumentalną kopułą Hali Stulecia powstanie miasto marzeń. Na budowniczych-architektów czekać będą również mini-wykłady w Szkole Projektowej, spotkania z architektami i projektantami oraz strefa relaksu. Dodatkowo wydarzenie uświetni występ zespołu Małe Instrumenty, który zagra na żywo, animując prace budowlane muzyką.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – projekt dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz: strona www organizatora.

 

(1) Zabłocka-Kos Agnieszka Dawny zakład dla ubogich i nieuleczalnie chorych (Armen und Siechenhaus), następnie szpital przeciwgruźliczy (Tuberkulosenstalt), obecnie Zespół Szkół Rolniczych im. Powstańców ślaskich i Liceum Ogólnokształcące nr 19, ul. Stabłowicka 147-149, w: Atlas Architektury Wrocławia pod red. J. Harasimowicza, Wrocław 1993, tom 1. Za: Kliber Alicja, Kampus Pracze w Praczach Odrzańskich – rys historyczny.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 03.06.2016
plusfontminusfontreloadfont