Print Friendly, PDF & Email

EIT + zdobywa patent na inteligentne nośniki leków

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ uzyskało kolejny patent. Otrzymał go wynalazek prof. dr hab. inż. Kazimiery Wilk, która w ramach projektu BioMed – Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne opracowała polimerową nanokapsułę mającą zastosowanie w produkcji efektywnych nośników leków.

Konstruowanie efektywnych nośników leków na poziomie nanoskopowym jest jednym z wyzwań nowoczesnej chemii, biotechnologii i nanobiotechnologii, technologii chemicznej i inżynierii materiałowej. Stworzona w ramach projektu BioMed Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ technologia umożliwia takie preparowanie nośników, iż w sposób prosty i niskokosztowy można otrzymać wysoce stabilne i jednorodne nanocząstki polimerowe (nanokapsuły) o rozmiarach w zakresie nanometrów.

Zaproponowane przez naszych naukowców rozwiązanie wykazuje przewagę nad standardowymi szczególnie w zakresie transportowania substancji aktywnych. Polimerowa nanokapsuła charakteryzuje się wysoką stabilnością, dzięki czemu może bardziej efektywnie dostarczać leki w miejsca zmienione chorobowo. – komentuje Katarzyna Pala, Kierownik Działu Komercjalizacji Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Produkt może być wykorzystywany bardzo szeroko, zarówno do produkcji uniwersalnych nośników leków, ale również przy terapii przeciwnowotworowej. – Terapie przeciwnowotworowe muszą charakteryzować się wysoką specyficznością, uzupełnianą możliwie najmniejszymi działaniami niepożądanymi. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest właśnie opracowywanie nowych systemów dostarczania leków, opartych na nanocząstkach, liposomach, czy nanokapsułach. Nasza nanokapsuła ma mały rozmiar i jest wysoce stabilna, co jest niezbędne przy podawaniu lekarstw donaczyniowo w przypadku środków przeciwnowotworowych. – dodaje Katarzyna Pala.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 22.06.2013
plusfontminusfontreloadfont