Print Friendly, PDF & Email

Europa awangardą zrównoważonej gospodarki na świecie – konferencja Klimatycznego-KIC we Wrocławiu

Jak sprawić, by Europa była pierwszym na świecie kontynentem budującym kompleksowo nową, sprzyjającą ochronie środowiska naturalnego gospodarkę? O tym w grudniu dyskutować będą we Wrocławiu przedstawiciele Klimatycznego-KIC, jednej z największych instytucji na Starym Kontynencie zajmujących się tą tematyką. To prestiżowe wydarzenie organizuje Wrocławskie Centrum Badań EIT+, wspólnie z Halą Stulecia i Fundacją Convention Bureau z Wrocławia.

Konferencja odbędzie się w dniach 4-5 grudnia 2012 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Spotkają się przedstawiciele biznesu, nauki i władz lokalnych. Przez dwa dni dyskutować nad możliwością praktycznego zastosowania założeń przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Prezentowane będą filary działalności Klimatycznego KIC, Innovation & Pathfinder, Enterpreneurship oraz Education.

W konferencji wezmą udział m.in. najwyżsi przedstawiciele Klimatycznego-KIC: jego przewodnicząca Marty A. Ritter i Aled Thomas (dyrektor ds. Climate-KIC Regions). Swoją obecność potwierdzili też członkowie Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), m.in. pochodząca z Polski dr Daria Gołębiowska-Tataj (wykładowca w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej), María Garana (prezes filii firmy Microsoft w Hiszpanii) oraz Gabor Bojar (założyciel i prezes zarządu firmy Graphisoft SE, zajmującej się rozwijaniem innowacyjnego oprogramowania komputerowego m.in. dla architektów). To wszystko sprawia, że wrocławska konferencja Klimatycznego-KIC będzie doskonałą okazją do tego, by poznać praktyczne aspekty rozwoju zrównoważonej, innowacyjnej gospodarki w Europie oraz doświadczenia przedsiębiorców i menadżerów wysokiego szczebla z całego Starego Kontynentu.

Warto przy tym podkreślić, że konferencja będzie kolejnym etapem współpracy między Wrocławiem i Europejskim Instytutem Technologicznym (EIT). Kilka lat temu stolica Dolnego Śląska zabiegała, by właśnie Wrocław wybrano na siedzibę EIT. Wtedy jednak zdecydowano, że swoje biura EIT otworzy w stolicy Węgier, Budapeszcie. Wrocław pozostał jednak w ścisłym kręgu zainteresowań tej instytucji – Wrocławskie Centrum Badań EIT+ realizuje w jego imieniu szereg projektów, a w grudniu br. wysocy przedstawiciele budapesztańskiego EIT przyjadą na konferencję Klimatycznego-KIC.

Czym jest Klimatyczny-KIC?
Klimatyczny–KIC to jedna z trzech pierwszych Wspólnot Wiedzy I Innowacji powołanych w 2010 r., w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) z siedzibą w Budapeszcie. Inicjuje partnerstwa europejskie pomiędzy sektorem publicznym, nauką a liderami sektora przemysłowego. Najważniejszym celem działalności KIC-a jest stworzenie środowiska możliwości dla innowatorów z zakresu szeroko pojętych zmian klimatycznych. W ten sposób ma powstać platforma rozwoju nowej ekonomii na bazie założeń niskowęglowych.

To jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej gospodarki globalnej, z którym eksperci oraz naukowcy wiążą wielkie nadzieje. Zrównoważona, zielona gospodarka na świecie to miliony nowych miejsc pracy oraz nowe technologie, które pozwolą podtrzymać wzrost gospodarczy, a jednocześnie zmniejszą uzależnienie gospodarek narodowych od paliw kopalnych i innych surowców naturalnych, których zasoby nie są nieograniczone.

W ramach organizacji działa pięć centrów wiedzy, które mają swoje siedziby w Paryżu (Francja), Zurychu (Szwajcaria), Berlinie (Niemcy) i Randstadt (Holandia). Dodatkowo, w Europie w inicjatywy Klimatycznego-KIC zaangażowanych jest sześć regionów Starego Kontynentu. To Środkowe Węgry, Dolny Śląsk (Polska), Emilia-Romagna (Włochy), Hesja (Niemcy), Valencia (Hiszpania) i West Midlands (Wielka Brytania).

Program konferencji i dodatkowe informacje znajdują się na stronie konferencji: www.climate-kic.org.

Partner kluczowy: Climate-KIC
Organizatorzy: Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o., Wrocław Convention Bureau.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 30.01.2014
plusfontminusfontreloadfont