Print Friendly, PDF & Email

Humanitarium na Praczach – Już ćwierć miliona osób nas odwiedziło!

Wrocławskie Humanitarium ma kolejny powód do świętowania. Właśnie została przekroczona magiczna bariera ćwierć miliona Odwiedzających.

Po czterech latach działalności Humanitarium, bardzo ważna część Kampusu Pracze i Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, wpisało się już na stałe na mapę atrakcji turystycznych i co najważniejsze edukacyjnych Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Nie ma na to lepszego dowodu, niż ogromna, jak na skalę działalności centrum, liczba odwiedzających. W tym miesiącu przekroczyła ona ćwierć miliona.

Planując kolejne wystawy oraz warsztaty zawsze kierujemy się maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”, dlatego oferta Humanitarium cieszy się coraz większym zainteresowaniem – jest zdania dr Kamila Myrdek-Rak, Dyrektor Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – Przez te cztery lata odkąd działa centrum udało nam się bardzo mocno rozszerzyć zakres warsztatów oraz imprez dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim w tym czasie zorganizowaliśmy trzy nowe wystawy i szykujemy się na jesień do otwarcia kolejnej, wprowadziliśmy także warsztaty dotyczące profilaktyki uzależnień oraz sekcji organów dla starszej młodzieży i dorosłych. W planach mamy również otwarcie „kolorowego laboratorium PPG” oraz kolejnego laboratorium chemicznego.

Lokalizacja Humanitarium nie jest przypadkowa. Taki był od początku zamysł Władz Wrocławia, które sfinansowało budowę i wyposażenie. By zamiast muzeum nauki, których wiele, stworzyć unikalne i radosne miejsce prawdziwego styku nauki i edukacji. Centrum jest bowiem częścią Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i stanowi dopełnienie całej idei stworzenia w Kampusie Pracze niezwykłej przestrzeni dla innowacji oraz rozwoju. By dostać się do Humanitarium trzeba przejechać albo przejść obok wspaniałych budynków EIT+. Podczas takiego spaceru można spotkać prawdziwych naukowców, a na warsztatach zobaczyć i poczuć, na czym polega ich praca. To przecież z takich doświadczeń często rodzą się marzenia o tym, czym będziemy zajmowali się w przyszłości.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest organizacją badawczo-rozwojową, to tutaj powstają technologie, lokalizują się start-upy, rodzą się patenty i we współpracy z przemysłem rozwijane są innowacje. Humanitarium ma natomiast objaśnić świat, który powstaje w naszych laboratoriach – tłumaczy Katarzyna Dorywała, Wiceprezes EIT+. – Naszym marzeniem jest to, aby w dzieciach, które przychodzą na nasze warsztaty do Humanitarium i uczestniczą w zajęciach, obudzić pasję do nauki, do poznawania. Wówczas mamy szansę na to, że w przyszłości te dzieci – już jako dorośli, zdolni naukowcy – przekroczą próg EIT+ i będą w Kampusie Pracze pracować nad nowymi materiałami, lekami, szczepionkami. Takie też było założenie twórców programu EIT+.

Humanitarium zostało otwarte w grudniu 2011 r. Do tej pory zaprezentowało trzy wystawy, które zawsze były związane z ciałem człowieka i jego zmysłami. Dzisiaj centrum oferuje również autorskie warsztaty, pokazy oraz prelekcje w otoczeniu interaktywnych eksponatów oraz multimediów. Na powierzchni ok. 1000 m kw. znajdują się stanowiska oraz laboratoria, gdzie odwiedzający mogą przeprowadzać doświadczenia i prowadzić obserwacje.

Idea tego miejsca przyciągnęła również wiele firm. Na co dzień Humanitarium współpracuje z firmą BASF, która otworzyła laboratorium chemiczne. Partnerami są również firmy PPG, I3D, IFior. Swoją kolekcję niezwykłych okładek płyt analogowych zaprezentował też Piotr Metz, dziennikarz muzyczny programu 3 Polskiego Radia.

Aby podziękować mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska za zaufanie i liczne odwiedziny. Humanitarium przygotowało również niespodziankę. Osoba bądź rodzina, która nas odwiedzi w dniu 19 marca br. (najbliższa sobota) weźmie udział w losowaniu wyjątkowego prezentu. Losowanie odbędzie się o godz. 15.00. Serdecznie zapraszamy!

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 15.03.2016
plusfontminusfontreloadfont