Print Friendly, PDF & Email

II edycja Nocy Laboratoriów

aktual8 października br. odbędzie się we Wrocławiu II edycja Nocy Laboratoriów. Niezmiennie organizatorami są firma Nokia oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które tylko w tą jedyną noc otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych.

W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców Wrocławia oraz Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień toczą się prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych działań nauki. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zaprosi w tym dniu do czterech nowych laboratoriów:

  • Laboratorium Epitaksji Związków Półprzewodnikowych – Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do pomieszczenia, gdzie kurz nie istnieje. Specjalne kombinezony ochronne, maski na twarz oraz obuwie to nieodłączne elementy ubioru. Laboratoria typu clean room, bo o nich mowa, to rodzaj pomieszczeń o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności pod kątem zanieczyszczeń typu: pył, kurz, bakterie, opary chemiczne, ale także rodzaju światła, kierunku przepływu powietrza, temperatury oraz ciśnienia.
clean_room_07

Laboratorium Epitaksji Związków Półprzewodnikowych Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, fot. Łukasz Giza

  • Laboratorium Mikroskopii Elektronowej – Nietypowy sprzęt mierzący 3,5 metra wysokości i ważący 3,5 tony znajduje się w laboratorium mikroskopii elektronowej. Urządzenie to wysokorozdzielczy transmisyjny mikroskop elektronowy FEI TITAN i jest obecnie jedynym transmisyjnym mikroskopem elektronowym o takiej konfiguracji w Polsce. Aby zamieścić w nim próbkę do badania należy wejść do niego po specjalnej platformie. Oprócz niego, nasi naukowcy zaprezentują świat spod mikroskopu. Chrabąszcze, muszki, motyle w powiększeniu kompletnie nie przypominają tych owadów, z którymi spotykasz się na co dzień. Sprawdzimy także czy poprawnie odgadniesz co kryje się pod naszymi preparatami!
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej_fot. Marcin_Witkowski_2

Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wrocławskiego Centrum Badań EI, fot. Marcin Witkowski

  • Laboratorium Mikroobróbki Laserowej – W laboratorium mikroobróbki laserowej nasi pracownicy zaprezentują możliwości wykorzystywania skupionej wiązki laserowej do obróbki materiałów w skali mikro. Jak wygląda skomplikowany proces mikrocięcia, mikrodrążenia oraz znakowania laserowego? Ponadto, uczestnicy będą mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w demonstracji znakowania laserowego.
EIT+ Wrocławskie Centrum Badań laboratoria fot. Lukasz Giza

Laboratorium Mikroobróbki Laserowej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, fot. Lukasz Giza

  • Laboratorium Badań Struktury Ciała Stałego – Na koniec w laboratorium badań struktury ciała stałego odkryjemy przed wami tajniki badań struktury atomowej i elektronowej skanowanych powierzchni. Wytłumaczymy czym są komory preparacyjne, analityczne i jak wygląda proces drukowania 3D
_LGI7061

Laboratorium Badań Struktury Ciała Stałego Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, fot. Łukasz Giza

Te wszystkie nowoczesne laboratoria będzie można zobaczyć właśnie podczas Nocy Laboratoriów. To nie lada gratka, ponieważ na co dzień do pomieszczeń osoby z zewnątrz nie mają dostępu. Poza tym warto przenieść się chociaż na chwilę do innej super czystej rzeczywistości.

Noc Laboratoriów. Nie prześpij tego!

www.noclaboratoriow.pl

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 05.10.2016
plusfontminusfontreloadfont