Print Friendly, PDF & Email

Konferencja InnoVasc – Biobankowanie na terenie Polski i Europy

Czym są biobanki i jak funkcjonują? Jakie jest ich znaczenie dla przyspieszonego rozwoju medycyny? Jakie aspekty natury prawnej i etycznej wiążą się z rozwojem biobanków? To tylko kilka z bardzo ciekawych i istotnych zagadnień, o których rozmawiano podczas piątkowej konferencji „InnoVasc” (12.12.2014) zorganizowanej przez WroVasc – Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które rozwija własny biobank w ramach jednego z projektów badawczych o nazwie BioMed, reprezentował szef zespołu dr Łukasz Kozera, opisując temat biobankowania na terenie Polski i Europy. Nasi pracownicy poprowadzili również zajęcia warsztatowe dotyczące chociażby laboratoryjnych aspektów biobankowania, które poprowadziła Karolina Sutyła-Palińska z biobanku EIT+. Przypomnijmy, że Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ zbiera m.in. próbki krwi od społecznych dawców z Dolnego Śląska, które po starannym zakodowaniu – uniemożliwiającym identyfikację osoby z wynikami badań, posłużą naukowcom do prowadzenia badań nad nowymi – lepszymi lekami dla pacjentów dotkniętych schorzeniami naczyniowo-sercowymi i reumatoidalnymi.

Ponadto podczas dzisiejszej konferencji omówiono kwestie zarządzania projektami i podejścia projektowego w prowadzeniu projektów badawczych i uzyskiwania na nie środków. A w ostatnim panelu prelegenci skupili się na nowych algorytmach postępowania w medycynie.

Dodajmy jeszcze, że konferencja odbyła się w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 14.05.2013
plusfontminusfontreloadfont