Print Friendly, PDF & Email

Kreatywni Wrocławia 2016 nagrodzeni !

img-logo-30k-201623 września podczas gali w Kinie Nowe Horyzonty już po raz drugi wybrano 30 kreatywnych Wrocławian. Wyboru dokonali mieszkańcy naszego miasta oraz czytelnicy portalu www.wroclaw.pl. Wśród nagrodzonych osób jest również dr inż. Filip Granek, który po powrocie z zagranicy pracował w EIT+, a dzisiaj rozwija swój start-up.

Nominowani w konkursie 30 kreatywnych Wrocławia mogli ubiegać się o tytuł w kategoriach Społeczeństwo/miasto, Kultura/sztuka/dizajn, Nauka i Biznes. Ku zaskoczeniu, tegoroczna trzydziestka, liczy 31 osób. Dodatkowe wyróżnienie dostała 8-letnia Magda Pawicka, mistrzyni szachów. W kategorii biznes znaleźli się m. in. Agnieszka Prask i Mateusz Toporowicz – Twórcy znanych w całej Europie drewnianych okularów Gepetto. Jednym z nagrodzonych artystów był Kuba Stankiewicz, zdolny pianista jazzowy. Natomiast za badania nad nowymi technologiami materiałowymi, tj. nad nowoczesnymi ogniwami słonecznymi i wyświetlaczami nagrodę otrzymał dr inż. Filip Granek.

Młody naukowiec po studiach na Politechnice Wrocławskiej wyjechał na 10 lat za granicę. Pracował w Holandii, w Niemczech, w Australii oraz w Chinach, współpracował z naukowcami i biznesem. Był jednym z pierwszych Polaków w Young Academy of Europe (YAE). Został stypendystą Burgena Academii Europea, MNiSW, FNP oraz DAAD, jest laureatem wielu nagród za wyniki prac badawczych w Instytucie Fraunhofera. Po powrocie do Polski pracował w zespole Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, a od ponad roku rozwija spółkę XTPL SA, start-up technologiczny.

gala_30_kreatywnych14

Dr inż. Filip Granek otrzymuje nagrodę z rąk Prezydenta Macieja Bluja, fot. Wroclaw.pl

Jak mówi w wywiadzie dla portalu wroclaw.pl dużym magnesem do tego, aby wrócić do Polski, do Wrocławia było właśnie Wrocławskie Centrum Badań EIT+. – To było coś nowego, nadzieja na nową jakość w prowadzeniu badań dla przemysłu. Chciałem użyć swojej wiedzy i doświadczenia, żeby jako naukowiec pomóc polskiemu przemysłowi robić bardziej innowacyjne produkty – opowiada. – Mogę się przyczynić do tego, że Polska gospodarka będzie konkurowała globalnie nie tylko tańszą siłą roboczą, ale wiedzą i innowacjami.

Ogromnie się cieszę z wyróżnienia i przede wszystkim dostrzeżenia dra inż. Filipa Granka na arenie wrocławskiej. Nie tylko ze względu na jego talent, wiedzę i prawdziwą pasje, którą przekuwa w działanie, ale również z uwagi na fakt, że jest już trzecią osobą wyróżnioną w tym konkursie, która związana jest z naszym centrum – podkreśla Katarzyna Dorywała, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. – W zeszłym roku nagrodzeni zostali dr Łukasz Kozera, kierownik naszego Biobanku, który jest dzisiaj również krajowym koordynatorem ds. biobankowania w Polsce oraz Cezary Lejkowski, ówczesny dyrektor dyrektor departamentu klimatu i energii, a dzisiaj dyrektor Stowarzyszenia Climate-KIC na Polskę. To najlepszy dowód na to, że taka inicjatywa jest potrzebna, a w docenionych osobach drzemie ogromy potencjał.

gala_30_kreatywnych91

Gala 30 Kreatywnych Wrocławia, fot. Wroclaw.pl

 

Potencjał Kreatywnych Wrocławian to jedno, ale również stolica Dolnego Śląska sprzyja kreatywności i innowacyjności. Sami uczestnicy konkursu podkreślali bowiem, że Wrocław jest miastem, gdzie można się świetnie rozwijać naukowo, a teraz jeszcze czuje się jego potencjał biznesowy. – Kreują go osoby, które już są spełnione biznesowo i chcą jako inwestorzy wspierać młodych przedsiębiorców – podkreślał we wspomnianym wywiadzie dr inż. Filip Granek. A najbardziej kreatywne miejsca we Wrocławiu zdaniem uczestników spotkania to m.in. – przestrzenie do działalności startupów, ścieżki rowerowe, Nadodrze, EIT+ i Wrocławski Park Technologiczny, a także nadodrzańskie bulwary i nabrzeża, które mieszkańcy „przejmują” dla siebie.

Działalność najbardziej kreatywnych można poznać na stronie www.wroclaw.pl/30-kreatywnych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 26.09.2016
plusfontminusfontreloadfont