Print Friendly, PDF & Email

Młoda twarz polskiej nauki – dr Michał Nikodem z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ laureatem programu „Lider”

„Systemy laserowej detekcji siarkowodoru dla zastosowań w przemyśle wydobywczym” – taki tytuł nosi nowy projekt, który otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Lider”. Dr inż. Michał Nikodem dzięki środkom z NCBiR opracuje demonstrator do zdalnej detekcji siarkowodoru. Czujnik będzie mógł wysłać w głąb kopalnianego chodnika wiązkę laserową, która jest niewidzialna i bezpieczna dla oczu. Siarkowodór absorbuje pewną długość fali światła i na tej podstawie będzie można ocenić stężenie groźnego gazu.

– Te pieniądze pozwolą mi wyjść z laboratorium, co oznacza, że będę mógł przetestować urządzenie w kopalni. Czujniki, które są teraz wykorzystywane, wymagają wielu udoskonaleń. Ich wadą jest to, że wskazują zagrożenie dopiero wtedy, kiedy człowiek znajdzie się w niebezpiecznej strefie. Moje urządzenie umożliwi zdalną detekcję – tłumaczy nasz naukowiec.

W piątej edycji programu „Lider” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie otrzymało 36 z grona 240 ubiegających się o nie młodych naukowców. Rywalizując w konkursie, musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorzy 74 najwyżej ocenionych wniosków wzięli udział w rozmowach kwalifikacyjnych, podczas których mieli za zadanie przekonać grono ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki. W jego ramach będą realizowane jeszcze m.in. prace nad: nowym systemem automatycznego szacowania ekwiwalentu wodnego śniegu z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego, opracowaniem nieinwazyjnej metody doboru i optymalizacji protez wewnątrznaczyniowych oraz nowatorskimi konstrukcjami wnęki rezonansowej kwantowego lasera kaskadowego.

Nazwa projektu:

Systemy laserowej detekcji siarkowodoru dla zastosowań w przemyśle wydobywczym

Lider naukowy projektu: Dr Michał Nikodem

Termin rozpoczęcia realizacji projektu: 2015-01-01

Termin zakończenia: 2017-12-31

Budżet projektu w PLN: 1 012 496,00 zł

 

Wywiad z dr Michałem Nikodemem również na stronach Gazety Wyborczej: wyborcza.pl

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 13.05.2013
plusfontminusfontreloadfont