Print Friendly, PDF & Email

Młodzi polscy naukowcy ruszają na podbój Doliny Krzemowej w ramach programu Top 500 Innovators

Kolejna grupa 40 laureatów III edycji „Top 500 Innovators” już 27 maja wyruszy na dwumiesięczny staż do University of California w Berkeley w USA – jednej z najlepszych uczelni na świecie. W gronie tym znalazła się Patrycja Radek, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu ds. marketingu i sprzedaży Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

We wtorek ze zwycięzcami kolejnej odsłony programu „TOP 500 Innovators – Science, Management, Commercialization” spotkała się w siedzibie resortu nauki wiceminister nauki prof. Maria Elżbieta Orłowska. Wraz Stehpenem Mullem, Ambasadorem Stanów Zjednoczonych, wręczyła młodym badaczom promesy wyjazdowe.

– Uczestnicy poprzednich edycji Top 500 zdobyli cenną wiedzę i umiejętności, a do Polski wrócili pełni pozytywnej energii, dzięki której realizują swoje pomysły i współpracują w ramach Stowarzyszenia TOP 500 Innovatros.  Mam nadzieję, że państwo wrócicie z równie pozytywnym nastawieniem, otwartością i odwagą, które ułatwią wam start w biznesie – mówiła prof. Maria Elżbieta Orłowska.

Pierwsza 40-osobowa grupa zwycięzców tegorocznej edycji Top 500 Innovators wyjechała już w kwietniu do Stanford Univieristy. Kolejne dwie wyruszą do Stanów Zjednoczonych jesienią tego roku.

– Stany Zjednoczone i Polska są partnerami w innowacyjności, a pogram Top 500 jest najlepszym świadectwem tego sojuszu. Jesteśmy dumni ze współpracy z ministerstwem nauki. To dla nas wielki zaszczyt, że wybieracie państwo amerykańskie uczelnie – mówił Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Pan Ambasador podkreślał w swoim wystąpieniu jak niezwykłym miejscem jest University of California w Berkeley. – Dolina Krzemowa skupia przedsiębiorców i naukowców tworzących platformę współpracy. Jej rezultaty nadają ton dynamice wzrostu gospodarczego w Ameryce i na całym świecie  – przekonywał Stephen Mull.

O miejsce w kolejnej edycji rządowego programu konkurowało 376 kandydatów z uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii z całej Polski. W postępowaniu konkursowym wyłonionych zostało już 116 finalistów trzeciej edycji „Top 500 Innovators”, reprezentujących 63 instytucje naukowe z całej Polski.

– Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym prestiżowym programie. Daje nam niepowtarzalną szansę rozwoju kreatywności, innowacyjności i przełożenia realizowanych przez nas badań na sukces biznesowy. Mam nadzieję, że będziemy początkiem komercjalizacyjnej rewolucji w polskich ośrodkach akademickich – mówił Maciej Kopczyński, laureat tegorocznej edycji programu TOP 500.

Laureaci poprzednich dwóch edycji TOP 500 po powrocie do Polski założyli stowarzyszenie promujące innowacyjne rozwiązania w nauce i wspierające ośrodki akademickie w udanych wdrożeniach wyników prac badawczych.

– To niezwykła przygoda intelektualna. Kursy, w których będziecie uczestniczyć mają formę interaktywnych seminariów. Nic na Top 500 nie jest przypadkowe. Jesteście częścią przemyślanego procesu uświadamiającego wam, jak ważna jest  m.in. współpraca w grupach czy umiejętność prototypowania – podkreślała Katarzyna Walczyk ze Stowarzyszenia TOP 500 Innovators.

O programie Top 500 Innovators
Top 500 Innovators to największy rządowy program wspierania innowacyjności w nauce, a jego budżet sięga 35 mln zł. Do końca 2015 r. planowany jest wyjazd aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking of World Universities).

Dzięki zajęciom prowadzonym przez wybitnych praktyków, wizytom studyjnym i stażom w najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstwach uczestnicy programu uczą się jak skutecznie komercjalizować wyniki badań naukowych. Ważną częścią kursu jest rozwijanie kompetencji miękkich, takich jak praca w grupie i multidyscyplinarnym zespole badawczym, kreatywne myślenie, efektywne podejmowanie decyzji, rozwiązywanie konfliktów. Uczestnicy programu obserwują także pracę zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital.

Tekst oraz zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

***

W tegorocznej edycji programu Top 500 Innovators z ramienia EIT+ bierze też udział Alicja Jachimowicz z Departamentu Klimatu i Energii, która rozpoczęła w kwietniu br.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 17.11.2013
plusfontminusfontreloadfont