Print Friendly, PDF & Email

Naukowiec z EIT+ na drodze do globalnego sukcesu – Rewolucja w elektronice i energii odnawialnej

Dr Filip Granek i dr Zbigniew Rozynek opracowali technologię wytwarzania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny. Na odkryciu mogą skorzystać przede wszystkim producenci cienkowarstwowych ogniw słonecznych, ale również wyświetlaczy LCD i ekranów dotykowych.

Młodzi polscy naukowcy są już znani w świecie nauki. Dr Filip Granek pracował dla Fraunhofer ISE w Niemczech oraz Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, gdzie nadal realizuje jeden z projektów w ramach programu LIDER. Natomiast dr Zbigniew Rozynek pracuje na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyniki swoich badań publikowali m.in. w prestiżowym „Nature”.

Ich najnowszy projekt zakłada stworzenie nowej przezroczystej warstwy przewodzącej, która będzie mogła zostać szeroko zastosowana w elektronice, zwłaszcza w produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych. Wynalazek ma zastąpić ind, czyli pierwiastek, który wykorzystuje się w ogniwach i wyświetlaczach w postaci tlenku indowo-cynowego (ITO), stosowanego jako tzw. przezroczysta elektroda. Dotychczasowy pierwiastek ma jednak wady, jest drogi i przede wszystkim traci właściwości podczas wyginania. Nie można go więc stosować w nowoczesnych, elastycznych produktach.

Naukowcom udało się jednak opracować metodę, dzięki której technologia wytwarzania warstw przewodzących będzie tańsza, a same produkty bardziej wydajne. Możliwe będzie też nanoszenie warstw na elastyczne folie. Dla użytkowników oznacza to m.in. jaśniejsze wyświetlacze o coraz większych przekątnych ekranu i wydajniejsze panele fotowoltaiczne.

W pomysł młodych naukowców zainwestował już anioł biznesu Konrad Pankiewicz (twórca Adv.pl, dziś SMT SA) oraz fundusz inwestycyjny Platinium Seed. W celu przeprowadzenia badań założyli oni spółkę XTPL Sp. z o.o., w ramach której udało się pozytywnie zweryfikować koncepcję technologiczną. Obecnie przechodzą do etapu skalowania technologii i prac przygotowawczych do jej komercjalizacji.

Serdecznie gratulujemy!

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 18.02.2016
plusfontminusfontreloadfont