Print Friendly, PDF & Email

Nowa umowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią dotycząca rozwoju biobanków

W dniu 18 listopada 2015 roku, w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie, w obecności profesora Robina Grimesa, doradcy naukowego brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. dr hab. n. med. Janusza Morysia, rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Łukasza Kozery, kierującego Biobankiem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ ogłoszono nawiązanie współpracy naukowej między Polską a Wielką Brytanią. Idea wymiany myśli naukowej i wspólne prowadzenie badań są aktywnie wspierane przez brytyjski rząd w ramach realizowanego programu Innovation is GREAT, dla którego jest to milowy krok w obszarze zacieśnienia współpracy pomiędzy oboma krajami.

– Podpisana umowa otwiera nowy rozdział w ramach bilateralnej współpracy pomiędzy naszymi krajami. Biobanki to przyszłość badań genetycznych, które umożliwią zwiększenie skuteczności i przyspieszenie poszukiwania rozwiązań dla takich chorób jak rak, czy Altzheimer. Naukowcy w obu krajach będą mieli teraz łatwiejszy dostęp do szerokiej bazy pobranych próbek – komentuje wydarzenie dr Łukasz Kozera.

Idea biobankowania polega na gromadzeniu materiału biologicznego zarówno od osób zdrowych, jak i pacjentów cierpiących na określone schorzenia, po to, aby wspierać badania naukowe, mające na celu polepszenie diagnostyki i terapii wielu chorób. Wrocławski Biobank, który funkcjonuje od 2012 r., jest pierwszym tego typu laboratorium na Dolnym Śląsku, zorganizowanym ściśle wg wytycznych Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). Jego zadaniem jest gromadzenie próbek krwi, które zostaną wykorzystane do badań naukowych poświęconych wykrywaniu nowoczesnych markerów i terapii schorzeń sercowo-naczyniowych oraz autoimmunologicznych.

Zapraszamy też na stronę internetową Biobanku: www.biobank.eitplus.pl.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: , Opublikowano: 20.11.2015
plusfontminusfontreloadfont