Print Friendly, PDF & Email

O EIT+ na łamach magazynu "Fundusze Europejskie"

Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ prof.  Mirosław Miller w tekście dla magazynu „Fundusze Europejskie” opowiada o roli, jaką w rozwoju spółki odegrały fundusze strukturalne z Unii Europejskiej.

– Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powstało dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej – jest to pierwsza i podstawowa kwestia. EIT+ powstało bowiem dzięki funduszom strukturalnym i bez tej pomocy powstać nie mogłoby. Należy jednak zaznaczyć, że same środki UE – choć konieczne – nie były przecież wystarczające do stworzenia naszej instytucji. Bez strategii miasta Wrocławia, oparcia rozwoju metropolii na uniwersytetach, bez wizjonerskiego Programu EIT+ stanowiącego projekt implementacji Strategii Lizbońskiej w regionie, trudno byłoby o tak skuteczne przygotowanie i uruchomienie projektu EIT+ oraz spółki – pisze prof. Mirosław Miller.

Kierujący spółką prof. Miller dodaje też, że członkostwo Polski w UE daje EIT+ dodatkowe atuty. Pozwala m.in. budować szerokie sieci kontaktów i szukać partnerów biznesowych oraz badawczych na całym Starym Kontynencie.

Budujemy regionalną infrastrukturę badawczą nakierowaną na projekty, a nie na jedną instytucję. Poszukujemy regionalnych specjalności typu smart, tworzymy też środowisko open innovation. Budujemy też nowoczesne laboratoria. Tworząc taki ekosystem we Wrocławiu, liczymy nie tylko na powrót mądrych Polakó do kraju, na wrocławskie Pracze, ale też na to, że naukowcy i inwestorzy sektora innowacji z innych krajów zaczną do nas dołączać – kończy prof. Mirosław Miller.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 28.05.2014
plusfontminusfontreloadfont