Ostatni seans w Kinie Letnim Kampusu Pracze

Print Friendly, PDF & Email

Ostatni seans w Kinie Letnim Kampusu Pracze

14040000_1397836756897271_4107391744664364315_nSobotnie wydarzenia w Kampusie Pracze, które odbywały się w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dobiegają końca. W tę sobotę zapraszamy Państwa już tylko do Kina Letniego na film High-Rise w reżyserii Bena Wheatley bądź też do odwiedzenia Wystawy BODY, która jest otwarta codziennie w godz. od 10.00 do 20.00 w Pasażu Pokoyhof.

Opis filmu:
W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity.Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc. Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.
Seans odbędzie się o godz. 19.30 przy ul. Stabłowickiej 147 we Wrocławiu.

Opis wystawy:
W dniach 15 września – 15 października 2016 roku w podziemiach Pasażu Pokoyhof otwarta będzie wystawa BODY, która jest dla widzów okazją, by zastanowić się nad tym, jak będą wyglądały ciała w przyszłości, czym one będą, jak będzie można je wykorzystywać i jak modyfikować. Kuratorką wystawy jest Dorota Stępniak – pomysłodawczyni, managerka i kuratorka wielu imprez artystyczno-designerskich m.in. Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design (2007-2010), FashionPhilosophy Fashion Week Poland (2010-2014), Międzynarodowego Festiwalu Fotografii – Fotofestiwal (2003 – 2010) czy Łódź Biennale (2006). Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. James Auger (Wielka Brytania), Domenic Bahmann (Niemcy/Austria), David Catá (Hiszpania), Ti Chang (USA) i wielu innych. Punktem wyjścia dla całego projektu jest pojęcie antropocenu – epoki, w której to człowiek ma tak ogromny wpływ na otaczającą go naturę i zachodzące w niej zmiany, że znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w żywym ekosystemie i procesach klimatycznych, lecz także w procesach geologicznych. Zagadnień, przed którymi staje człowiek antropocenu, jest wiele, dlatego prezentowana wystawa skupia się wokół najbliższego środowiska naturalnego, na które człowiek ma wpływ – CIAŁA. Tego, jak jest postrzegane dziś, co dla nas znaczy, na co mu pozwalamy, jak je modyfikujemy, jak zmieniamy jego właściwości, co nas w nim fascynuje? Interdyscyplinarny projekt zgromadził w Pasażu Pokoyhof produkty i koncepty designu spekulatywnego proponowane przez artystów, projektantów, fotografów i dokumentalistów z całego świata.

Na piątek planowane są również towarzyszące warsztaty dotyczące starości. W godzinach od 16.00 do 20.00 będzie można m.in. założyć kombinezon dający wyobrażenie o tym, jak to jest mieć 70 lat czy więcej.

Opis warsztatów realizowanych w ramach wystawy Body

Warsztat 1
Ciało – Zrozumieć wiek

Czas trwania: 3-4 godziny
Wiek uczestników: 14-99 lat
Termin: 23.09.2016r.

Przy pomocy specjalnego kombinezonu uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z ograniczeniami przed jakimi stają osoby starsze. Problemy z motoryką, słuchem bądź wzrokiem bardzo często powodują wykluczenie ze społeczeństwa, są przyczyną agresji i braku zrozumienia. Doznanie tych zmian wywołuje empatie względem osób starszych. Społeczeństwo zachodu starzeje się i mimo postępu medycyny i technologii nie prędko powstrzyma wszystkie objawy podeszłego wieku, symulator starości pokaże przed jakimi wyzwaniami staje osoba starsza i jak powinno projektować się przestrzeń wokół niej. Warsztaty połączone z wykładem przeprowadzone przez wykwalifikowane osoby.

Warsztaty poprowadzi 3 trenerów ze Stowarzyszenia CREO. Stowarzyszenie CREO jest organizacją pozarządową powołaną do życia w 2004 roku przez grupę zgranych i pełnych pasji młodych ludzi, którym bliska jest idea wolontariatu. Od początku zespół cechował się niebywałą kreatywnością i ogromnym pokładem społecznej energii. Fakt, że wśród nich są również osoby niepełnosprawne przyczynił się do tego, że rozumieją potrzeby grup wykluczonych i za cel stawiają sobie łamanie stereotypów i pokonywanie wszelkich barier oraz ograniczeń. Dlatego w swoich działaniach cechują się otwartością i tolerancją. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, są tylko takie, które trudniej się osiąga.

Warsztat 2
Zaprojektuj Człowieka Przyszłości
Czas trwania: 3-4 godziny
Wiek uczestników: 14-99 lat
Termin: 10.10.2016r.

Uczestnicy warsztatów w systemie design thinking, w grupach budować będą wizje przyszłości odpowiadając na serie przygotowanych pytań podanych przez prowadzącego. Dzięki udziałowi w warsztatach dowiedzą się o najnowszych zagadnieniach dotyczących rozwoju technologii i medycyny, które mogą mieć znaczący wpływ na człowieka. Seria przedstawionych zagadnień pozwoli stworzyć im wizję / koncepcję Człowieka Przyszłości jak również środowisko, w którym widzą jego życie. Wspólne marzenia i obawy znajdą odzwierciedlenie w prezentowanych wizjach Człowieka Przyszłości. Warsztaty połączone z dyskusją i wykładem wprowadzającym.

Które technologie rozszerzające zakres możliwości ludzkiego ciała, mimo że ich opisy brzmią jak fragmenty scenariusza filmu sci-fi, są już dostępne? Które rozwiązania jesteśmy gotowi wprowadzić do naszego życia już teraz, które na akceptację społeczną będą musiały jeszcze poczekać, a które najprawdopodobniej nigdy się przyjmą? Na te i inne pytanie poszukamy odpowiedzi na warsztatach prowadzonych przez Michała Mazura, który „na gorąco” zda też relację ze szwajcarskiego Cybathlonu – pierwszych na świecie zawodów dla sportowców, których ciała ze względu na niepełnosprawność połączone są z maszynami i elektroniką.

Warsztaty poprowadzi Michał Mazur (TrendNomad.com). Dziennikarz, bloger, nomada. Każdego roku odwiedza ponad 20 targów, festiwali i konferencji o dizajnie i nowych technologiach organizowanych w różnych miejscach na świecie – od Tokio, przez Dubaj, Mediolan, Londyn i Nowy Jork, po Las Vegas.

#miastoprzyszłości #body #człowiekantropocenu
#esk #wro2016 #kampuspracze #eitplus
#dozobaczeniawprzyszłości!

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 22.09.2016
plusfontminusfontreloadfont