Print Friendly, PDF & Email

Patent EIT+ na wzmacniacz światłowodowy

Przed kilkoma dniami Urząd Patentowy RP przyznał Wrocławskiemu Centrum Badań EIT+ czwarty już patent na wynalazek pt.: „Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności”.

Wzmacniacz światłowodowy powstał pod kierownictwem prof. Krzysztofa Abramskiego w ramach zadania 2.1. pn. „Lasery i wzmacniacze światłowodowe” w projekcie „NanoMat – Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach”. Realizowany przez zespół Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Politechniki Wrocławskiej projekt dotyczy budowy i optymalizacji światłowodowych wzmacniaczy i źródeł promieniowania średniej i dużej mocy do zastosowań w obszarze telekomunikacji światłowodowej, telekomunikacji w wolnej przestrzeni, czy w mikroobróbce specyficznych materiałów.

Opatentowany wynalazek jest urządzeniem wzmacniającym sygnał przekazywany przez światłowody, umożliwia lepszą wydajność w porównaniu do urządzeń obecnych na rynku oraz zwiększa redukcję szumów w przekazywanym sygnale. Wzmacniacz światłowodowy może mieć zastosowanie w branżach takich jak: telekomunikacja, systemy radarowe i systemy optyczne.

Prof. Krzysztof Abramski w dniu 26 listopada br. otrzymał z rąk Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Leny Kolarskiej-Bobińska nagrodę z wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań podstawowych.

 

Kierownik projektu:
prof. Krzysztof Abramski
Wynalazek: „Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności”
Nr zgłoszenia: P. 398 119
Zgłaszający: Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 09.01.2015
plusfontminusfontreloadfont