Print Friendly, PDF & Email

Póki słońce świeci

 

Letnie miesiące wakacyjne – pełne słońca i bezchmurnego nieba  są najlepszym czasem do dyskusji o wykorzystaniu energii słonecznej – fotowoltaice.  Wrocławskie Centrum Badań EIT + w czerwcu i lipcu było współorganizatorem dwóch spotkań dotyczących technologii solarnej.

Instytut Energotechniki Wrocław

6 lipca 2010 roku w Instytucie Elektrotechniki we Wrocławiu, przy współudziale Wrocławskiego Centrum Badań EIT + odbyło się spotkanie z dr Wlodkiem Mischke  posiadającym  ponad dwudziestoletnie doświadczenie przy wdrażaniu nowych technologii do przemysłu. Prócz technologii CDR/CDRW, czy HD dr Mischke zajmuje się również  fotowoltaiką i to właśnie ona była tematem przewodnim spotkania. Licznie zgromadzeni  wykładowcy i studenci oraz przedstawiciele firm mieli możliwość wysłuchania ciekawej prelekcji o najnowszych trendach , wdrożeniach i prognozach związanych z technologią solarną. Dr Mische przekonywał, że fotowoltaika poprzez swoje nieograniczone zasoby jest technologią przyszłości i stanowi bardzo ciekawy kierunek rozwoju nie tylko w Europie, gdzie Niemcy są fotowoltaiczną potęgą, ale także w Azji, gdzie Chiny czy Tajwan inwestują coraz większe środki w skuteczne wykorzystanie energii słonecznej. W czasie dyskusji mówiono nie tylko o korzyściach, ale  także o  trudnościach związanych z wykorzystaniem fotowaltaiki, wynikających przede wszystkim z braku możliwości długoterminowego prgnozwania nasłonecznienia.  

Kampus Pracze 24.06.2010

Fotowoltaika była także tematem spotkania, które 24 czerwca odbyło się na Kampusie Pracze. Organizatorem spotkania było Wrocławskie Centrum Badań EIT + a także fundacja deENet e. V. z Kassel. Jednodniowy warsztat dla przedstawicieli klastrów energetycznych z Polski, Niemiec i Czech skupiał się przede wszystkim na dostarczeniu rozwiązań z zakresu technologii solarnej i omówieniu wyzwań, jakie przed użytkownikami stawia fotowoltaika

 Na spotkaniu byli obecni m.in. goście z ośrodków badawczo-rozwojowych z Gdańska i Łodzi, a także prezesi Klastra Energetycznego z Czech i Klastra Chemicznego Bawarii. Obecność przedstawicieli z różnych  obszarów i regionów umożliwiła ciekawą dyskusję  oraz rozpoczęcie pracy nad wspólnymi  projektami  w obszarze fotowoltaiki.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 26.12.2014
plusfontminusfontreloadfont