Print Friendly, PDF & Email

Polish Scientific Networks w Kampusie Pracze

Polish Scientific Networks (PSN), to konferencja, która odbędzie się w Kampusie Pracze we Wrocławiu (siedzibie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+) w dniach 30.06-2.07.2016 r.

Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademię Młodych Uczonych PAN i Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, we współpracy m.in. z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, ruchem Obywatele Nauki oraz Science. Polish Perspectives.

To już druga edycja konferencji, tym razem poświęcona współpracy nauki z biznesem. Jej głównym celem jest dyskusja nad sposobami komercjalizacji wyników badań oraz pomoc w nawiązaniu współpracy między środowiskiem naukowym a firmami i organizacjami zainteresowanymi tworzeniem i wdrażaniem innowacyjnych technologii.

To wyjątkowe wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do naukowców, którzy:

  • chcą rozpocząć przygodę z biznesem, czy to współpracując z nim, czy też zakładając własny start-up i szukają kontaktów
  • chcą przejść z akademii do przemysłu, zastanawiają się, czy to dobry wybór, szukają ciekawego miejsca pracy
  • chcą wrócić do Polski i zastanawiają się, co jeszcze – poza pracą w akademii – ma im ona do zaoferowania

Drugą grupa docelową PSN są przedsiębiorcy, którzy chcieliby:

  •   wymienić się doświadczeniami z innymi innowacyjnymi przedsiębiorcami
  • znaleźć młodych zdolnych ludzi szukających ciekawej pracy, którzy mogą wesprzeć rozwój ich firmy

Wśród panelistów znajdą się m.in.: p. dr Piotr Dardziński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Elżbieta Frąckowiak oraz prof. dr hab. E. Nęcka z Państwowej Akademii Nauk, p. Sarai Kemp – przedstawicielka firmy Trendlines Agtech z Izraela, p. Adam Piotrowski z firmy Vigo, a także p. Paweł Przewięźlikowski z firmy Selvita.

Jak zauważa prof. Dariusz Jemielniak, przewodzący Komitetowi Programowemu konferencji, a także członek Akademii Młodych Uczonych PAN, współpraca nauki z biznesem nie musi mieć koniecznie charakteru wdrożeniowego: – Często mamy do czynienia z tak zwanymi innowacjami społecznymi, które mogą polegać na zmianie zachowań ludzi, albo na nowych zastosowaniach i nowych kontekstach społecznych dla rzeczy, które wcześniej używane były do czegoś zupełnie innego. Choćby popularność kawiarni Starbucks oparła się nie tylko na samym serwowaniu ciepłej kawy, ale i na zredefiniowaniu sposobów jej konsumpcji.

Sesje wykładowe PSN będą zatem dotyczyć nie tylko nowoczesnych technologii, w tym technologii IT i biomedycznych, ale także innowacji społecznych. Dodatkowo będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych na temat rozwoju innowacyjnego przemysłu w Polsce, dobrych praktyk we współpracy nauki z biznesem, czy roli badań naukowych w rozwiazywaniu problemów społecznych i cywilizacyjnych.

Coraz większej liczbie badaczy zależy na tym, by ich praca naukowa znalazła realne zastosowanie w medycynie czy przemyśle – mówi dr Anna Ajduk, współprzewodnicząca, wraz z prof. Jemielniakiem, komitetu programowego PSN i prezes Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. – A w tym celu potrzebny jest dialog z osobami, które potrafią przekuć odkrycia z laboratoriów na potrzebny produkt. Konferencja Polish Scientific Networks. Science & Business ma pomóc w nawiązaniu takiego dialogu, wskazać możliwe ścieżki współpracy. Chcemy, by nasza konferencja pomogła naukowcom stawiającym pierwsze kroki w komercjalizacji badań i zachęciła do tego typu aktywności tych, którzy się jeszcze wahają. Mamy nadzieję, że prezentacje zaproszonych wykładowców i panelistów, reprezentujących zarówno środowisko naukowe, jak i biznesowe, zainspirują uczestników do działania oraz będą stanowić swoisty poradnik, jak radzić sobie na styku nauki i biznesu – podsumowuje dr A. Ajduk.

W programie konferencji jest wiele wartych wyróżnienia paneli, prelekcji, dyskusji. To nadzwyczajna okazja dla naukowców na spotkanie z innymi naukowcami, ale także do nawiązania kontaktów z biznesem. – podkreśla Katarzyna Dorywała, Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badan EIT+ – Takie spotkania nie tylko ogromnie dużo uczą, ale dają też wewnętrzną radość z przebywania w doborowym towarzystwie, to może być niezwykle inspirujące dla dalszej kariery młodego naukowca.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie: www.nauka.gov.pl/polish-scientific-networks/. Rejestracja uczestników rozpocznie się w połowie marca.

Polecamy także:

http://www.technologieprzyszlosci.com/nowoczesne-technologie/nauka-i-biznes-trudna-milosc-z-widokami-na-przyszlosc?utm_source=floorboard

http://www.aktualnosci.pan.pl/index.php/77-uncategorised/2285-czlonkowie-amu-w-rzeczpospolitej

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Print Friendly, PDF & Email
Autor: , Opublikowano: 02.03.2016
plusfontminusfontreloadfont