Rok 2018

Print Friendly, PDF & Email

Rok 2018

PORT nawiązuje strategiczne porozumienie z Roche Polska

Jedna z kluczowych organizacji badawczo-rozwojowych PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii nawiązał współpracę z Roche Polska – liderem wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia.

Źródło: Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski, 17 grudnia 2018 r.

Dawne EIT+ podpisało strategiczne porozumienie

PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, działający na wrocławskich Praczach Odrzańskich, nawiązał współpracę z Roche Polska, liderem wśród firm dostarczających innowacyjnych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia.

Źródło: tuWroclaw.com, 17 grudnia 2018 r.

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz

Prowadzeniem badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ma się zająć Sieć Badawcza Łukasiewicz, w której skład ma wejść część obecnie funkcjonujących instytutów badawczych i Polski Ośrodek Rozwoju Technologii – PORT

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 14 grudnia 2018 r.

Jeden lek, jeden pacjent. To początek medycznej rewolucji

Kolejną z inicjatyw mogących przyspieszyć rozwój medycyny personalizowanej w Polsce jest rozpoczęcie współpracy PORT-u (Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii) oraz Roche Polska. 10 grudnia 2018 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny o współpracy obu partnerów w zakresie rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce.

Źródło: Money.pl, 12 grudnia 2018 r.

Wrocław: podpisano list intencyjny nt. rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego

Jak podkreślono, to właśnie partnerstwa publiczno-prywatne, jak to zawarte przez PORT oraz Roche Polska, są jednym z głównych elementów, które mogą pobudzić gospodarkę oraz wesprzeć wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

Źródło: RynekZdrowia.pl, 11 grudnia 2018 r.

Wrocławski PORT z ważną umową z firmą tworzącą innowacje z zakresu ochrony zdrowia

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii nawiązał współpracę z Roche Polska. To lider wśród firm zajmujących się dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze ochrony zdrowia.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 11 grudnia 2018 r.

Wrocław/ Podpisano list intencyjny nt. rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego

Współpracę na rzecz rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce przewiduje list intencyjny, podpisany we Wrocławiu przez Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) i firmą Roche Polska.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 11 grudnia 2018 r.

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Roche będą rozwijać biotechnologię i profilowanie genomowe

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest organizacją badawczo-rozwojową, nastawioną na rozwój nowych technologii poprzez prowadzenie badań na potrzeby oraz we współpracy z przemysłem. W tym tygodniu podpisał umowę z Roche. Na czym polegać ma współpraca?

Źródło: politykazdrowotna.com, 11 grudnia 2018 r.

Bazy genomowe w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii? To możliwe!

We Wrocławiu prawdopodobnie powstaną bazy genomowe, które umożliwiają precyzyjne wyszukiwanie przyczyn nowotworu u poszczególnych osób. PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu, planuje rozpocząć współpracę z firmą Roche Polska. Dziś został podpisany list intencyjny w tej sprawie.

Źródło: TVP3 Wrocław, 10 grudnia 2018 r.

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii nawiązuje strategiczne porozumienie z Roche Polska

Kooperacja PORT oraz Roche Polska to pierwszy krok w rozpoczęciu prac nad stworzeniem otwartych dla polskich naukowców baz genomowych osób chorych na nowotwory.

Źródło: gov.pl, 10 grudnia 2018 r.

Powstanie baza genów osób chorych na nowotwory

Porozumienia zakłada, że współpraca będzie się odbywać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Partnerzy zadeklarowali m.in. wymianę doświadczeń w zakresie pracy nad nowymi lekami, wymianę wiedzy nt. najnowszych trendów w dziedzinie biotechnologii i bioinformatyki oraz organizacji procesów selekcji projektów badawczych.

Źródło: ISB Zdrowie, 10 grudnia 2018 r.

PORT Polski Ośrodki Rozwoju Technologii nawiązuje porozumienie z Roche Polska

Plan w działania przekuwają już PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu oraz Roche Polska – innowacyjna firma przemysłu farmaceutycznego i wiodący inwestor w obszarze ochrony zdrowia w Polsce. 10 grudnia 2018 r. we Wrocławiu podpisano list intencyjny o współpracy obu partnerów w zakresie rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego w Polsce.

Źródło: radiorodzina.pl, 10 grudnia 2018 r.

Wrocław: Będą wspólnie badać komórki powodujące nowotwory

Firmy stworzą otwartą bazę genomową, która ma posłużyć jako pomoc dla polskich naukowców. Piotr Dytko, prezes zarządu PORT podkreśla, że dzięki tym działaniom Polska ma szansę stać się ważnym centrum rozwoju biotechnologii.

Źródło: Radio Wrocław, 10 grudnia 2018 r.

Partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz rozwoju biotechnologii i profilowania genomowego

W ramach zawartego porozumienia przedstawiciele Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii i Roche zadeklarowali m.in. wymianę doświadczeń w zakresie pracy nad nowymi lekami, wymianę wiedzy na temat najnowszych trendów w dziedzinie biotechnologii i bioinformatyki oraz organizacji procesów selekcji projektów badawczych.

Źródło: pulsmedycyny.pl, 10 grudnia 2018 r.

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii nawiązał współpracę z Roche Polska

Organizacja badawczo-rozwojowa PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii nawiązała współpracę z Roche Polska. To pierwszy krok w rozpoczęciu prac nad stworzeniem otwartych dla polskich naukowców baz genomowych osób chorych na nowotwory.

Źródło: RynekZdrowia.pl, 10 grudnia 2018 r.

Najlepsi ściągają do PORT-u

Do PORT-u chcemy ściągać najlepszych, tworzyć elitę naukową, kadry przyszłości, których głównym celem będą bardzo wysokiej jakości praca nad nowymi technologiami i praktyczny wymiar nauki – pisze Piotr DYTKO

Źródło: WszystkoCoNajważniejsze.pl, 3 grudnia 2018 r.

Zadbaj o swoje zdrowie i weź udział w darmowych badaniach Biobanku PORT

Biobank Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, który przez ostatnich kilka lat prowadził działalność naukową i przebadał prawie 5 tysięcy mieszkańców z terenu Dolnego Śląska, rozpoczyna kolejny cykl zbierania materiału biologicznego i badań profilaktycznych. To ponowna szansa dla Dolnoślązaków na bezpłatne badania i sprawdzenie stanu swojego zdrowia.

Źródło: Wroclaw.pl, 3 grudnia 2018 r.

Blogoskop Radia Wrocław: Wrocław ma swój PORT

Wrocław ma swój PORT. PORT czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. To następca wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Spółka została przejęta przez Skarb Państwa. Czym zajmuje się teraz ten ośrodek na wrocławskich Praczach Odrzańskich? Co w nim powstaje? Ile osób pracuje? I kto o tę pracę może się w nim ubiegać? Między innymi na te pytania odpowiada prezes PORTu Piotr Dytko.

Źródło: Radio Wrocław, 3 grudnia 2018 r.

Nauka skazana na biznes i strefa innowacji na Kongresie 590 w Rzeszowie

Kongresowe stoisko „Nauka skazana na biznes” przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji oraz Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE.

Źródło: gov.pl, 15 listopada 2018 r.

Przyszłość polskiej polityki? „Nie myślimy na przykład o sztucznej inteligencji i jak ona wpłynie na politykę zagraniczną”

Na Forum Polityki Zagranicznej mowa była o tym, że nie warto ograniczać się do jednej metody naukowej. Rozmawiano o popularności geopolityki – która jednak popularna jest poza kręgami akademickimi. (…) Andrzej Dybczyński (Polski Ośrodek Rozwoju Technologii) stwierdził, że geopolityka nie wyjaśni wszystkich problemów, jest to tylko jedno z narzędzi analitycznych. Zauważył, że że geopolityka miałaby problem z wyjaśnieniem Brexitu, integracji UE, sojuszu USA i Izraela. Inne metody oferowałyby sensowniejsze wyjaśnienia tych zjawisk. Ważne jest jednak pytanie, jak geopolityka kształtuje myślenie o świecie naszych partnerów.

Źródło: PolskieRadio.pl, 12 listopada 2018 r.

Ruszyła współpraca polsko-amerykańska w obszarze ochrony zdrowia

W trakcie wizyty w USA polska delegacja wzięła udział w zorganizowanym przez Fundację AFI panelu „Why Poland, Why Virginia”, na 70th Virginia Conference on Word Trade mającej na celu promowanie innowacyjnej Polski i współpracy ze stanem Wirginia. Podczas panelu wystąpienia mieli m.in.: prof. Iwona Ługowska z Centrum Onkologii Warszawa, dr Elżbieta Piątkowska z PORT, Dyrektor Włodzimierz Kuc z NCBR, Robert Ługowski z Cobin Angels, dr Adam Olszewski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Marc Sanderson Adamed/Wilkie Sanderson. Stanowiły one skuteczny „eye opener” na innowacyjny potencjał Polski i zaowocowały wieloma kontaktami i tematami do współpracy.

Źródło: MedExpress.pl, 9 listopada 2018 r.

21 punktów na startupowej mapie Polski, które musisz poznać

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest organizacją badawczo-rozwojową, która wspiera startupy działające głównie w obszarach nanotechnologii, nowych materiałów, biotechnologii i zaawansowanych technologii medycznych. Ich twórcom oferuje między innymi dostęp do laboratoriów wyposażonych w najwyższej klasy aparaturę badawczą, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym. Dlaczego PORT stawia na projekty, które działają akurat w wyżej wymienionych segmentach? Przedstawiciele PORT są przekonani, że „na styku różnych dyscyplin naukowych dochodzi do najciekawszych i potencjalnie najbardziej zyskownych rozwiązań”. – Poza tym w tych dziedzinach specjalizuje się PORT. Dysponujemy specjalistami, którzy są w stanie wesprzeć startupowców swoją wiedzą i w razie potrzeby doradzić – mówi Anna Laskowska, które kieruje działem komercjalizacji w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.

Źródło: Marketing i Biznes, 9 listopada 2018 r.

Nauka skazana na biznes – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

„Powszechnie wskazuje się, że trendy rozwoju naszej cywilizacji będą w kolejnych dekadach wyznaczały trzy dziedziny: informatyka, biotechnologia i nanoinżynieria. To poziom zaawansowania w tych obszarach będzie decydował o stopniu rozwoju społeczeństwa i konkurencyjności gospodarki. PORT chce być liderem innowacji m.in. w biotechnologii, ponieważ ta dziedzina jest ogromną szansą dla polskiego przemysłu” – pisze Piotr Dytko w magazynie Wszystko Co Najważniejsze.

Źródło: Wszystko Co Najważniejsze nr 8/2018, 8 listopada 2018 r.

Eksperci: rusza polsko-amerykański projekt naukowy dot. leczenia bólu

Podczas pobytu w stanie Wirginia polska delegacja wzięła udział w wielu wydarzeniach, m.in. zorganizowanym przez fundację AFI panelu „Why Poland, Why Virginia”, podczas 70th Virginia Conference on World Trade, mającym na celu promowanie innowacyjnej Polski i współpracy ze stanem Wirginia. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowej Rady Rozwoju, Centrum Onkologii, GUM, Uczelni Łazarskiego, NCBR, Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii „PORT” oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 6 listopada 2018 r.

PORT Do Przyszłości – nowe możliwości dla studentów

– Dwudniowe spotkanie PORT Do Przyszłości dla studentów Politechniki Wrocławskiej, to szansa na to, aby poznać PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, porozmawiać z naszymi naukowcami i wziąć udział w praktycznych szkoleniach oraz warsztatach – zapowiada Klaudia Piątek z PORT. – W czasie dni otwartych opowiemy o tym, jakie prowadzimy badania, w którym kierunku się rozwijamy i jakie możliwości rozwoju zawodowego jesteśmy w stanie zaproponować młodym ludziom w naszym ośrodku. Dzięki temu wydarzeniu studenci będą mogli nie tylko zdobyć nowe kompetencje czy wziąć udział w bezpłatnych i certyfikowanych szkoleniach, ale przede wszystkim dowiedzą się, czy PORT jest miejscem, z którym warto związać swoją przyszłość i w którym można rozwijać pasje naukowe i zawodowe. Tego sobie oczywiście życzymy. – podkreśla Piątek.

Źródło: Radio Rodzina, 31 października 2018 r.

Eksperci: wspieranie rozwoju biotechnologii to szansa dla gospodarki

O możliwościach rozwoju biotechnologii w Polsce dyskutowano podczas sesji „Biotechnologia 2.0 w medycynie – kierunek dla polskiej gospodarki” w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W panelu uczestniczyli: Piotr Bartłomiej Dardziński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Philip Tagari – Vice President Therapeutic Discovery, Amgen; Brian Bradbury – Executive Director Observational Research, Amgen; Piotr Dytko – Prezes Zarządu Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii; Janusz Homa – Prezes Zarządu Ardigen S.A.

Źródło: RynekZdrowia.pl, 17 października 2018 r.

Te wrocławskie laboratoria zwykle są zamknięte dla gości. Tym razem możesz je zwiedzić

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) zaprasza m.in. do chemicznego Escape Labu, z którego uciekną tylko najsprytniejsi. – Tegoroczne wydarzenie podzieliliśmy na dwie części: autorskie warsztaty dla dorosłych i nastolatków, z których część ma formę gier zespołowych oraz wycieczkę po laboratoriach, gdzie odbywać się będą ciekawe prezentacje oraz pokazy

Źródło: Gazeta Wyborcza, 15 października 2018 r.

Idź na burzę z piorunami do Instytutu Elektrotechniki. A w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii pomóż rozwiązać zagadkę kryminalną

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT, a także Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego zapraszają do siebie. To poważne placówki naukowo-badawcze o poważnie brzmiących nazwach. Ale nie są nudne. Naukowcy pracują tam nad ekscytującymi zagadnieniami. W PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii dowiesz się, dlaczego skóra świeci, uratujesz Chemiczny Escape Lab, rozwiążesz zagadkę kryminalną.

Źródło: Gazeta Wrocławska, 14 października 2018 r.

Gowin: biobanki powinny być wspierane przez państwo

Rozwój rzetelnego biobankowania powinien być kierunkiem wspieranym przez świadomą i odpowiedzialną wobec społeczeństwa administrację publiczną – powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin

Źródło: wGospodarce.pl, 11 października 2018 r.

Darmowe badania, bezcenne wyniki. „To nasza przyszłość”

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef resortu nauki, biobankowanie jest niezwykle istotne dla rozwoju medycyny, w tym rozwoju terapii dotyczących chorób cywilizacyjnych, m.in. leczących nowotwory.

Źródło: TVP3 Wrocław, 11 października 2018 r.

Pierwszy polski satelita niemal gotowy do lotu. Powstał we Wrocławiu

Jego budowa i wystrzelenie w kosmos mają kosztować 6 milionów złotych. Własnie przechodzi ostatnie testy w laboratoriach w „Porcie”, czyli Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, dawnym EIT+.

Źródło: Radio Wrocław, 20 września 2018 r.

Kolejna wycieczka z cyklu „Akademicki Wrocław”. Zapisy już jutro

Uczestnicy wycieczki zwiedzą dawne EIT+ na Praczach Odrzańskich przekształcone w PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 19 sierpnia 2018 r.

Miasto zaprasza mieszkańców na edukacyjną wycieczkę. Tym razem do PORT-u

Miasto zaprasza mieszkańców na edukacyjną wycieczkę. Tym razem do PORT-u. Wrocławskie Centrum Akademickie, w ramach cyklu Akademicki Wrocław, zaprasza mieszkańców do udziału w zwiedzaniu dawnego EIT+ na Praczach Odrzańskich, obecnie przekształconego w PORT..

Źródło: TuWroclaw.pl, 16 sierpnia 2018 r.

Już nie EIT+, lecz PORT. „Można uprawiać ambitną naukę i na tym zarabiać”

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zmienia nazwę na Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Zmienia się zresztą nie tylko nazwa. „To ma być początek nowej ery w laboratoriach na Praczach Odrzańskich” – zapowiada prezes PORT. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże pół miliarda złotych na Wirtualny Instytut Badawczy.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Zmiany we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Wielkie zmiany we wrocławskim Centrum Badań EIT+. Od przejęcia spółki przez Skarb Państwa minął ponad rok i dziś jej nowe władze, wspólnie z przedstawicielami ministerstwa zaprezentowali plany i program działalności na najbliższy miesiące i lata. Po pierwsze EIT+ zmienia nazwę na PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii 

Źródło: Radio Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Nie ma już EIT + na Praczach Odrzańskich. Pojawił się PORT

Wrocławskie Centrum Badań EIT + na Praczach Odrzańskich właśnie przestało istnieć. Zamiast niego zaczął działać PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii..

Źródło: Gazeta Wyborcza, 5 czerwca 2018 r.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+: Nowa nazwa i nowa strategia

Powstałe w 2008 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będzie funkcjonowało pod nową nazwą – PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Wraz z nową nazwą przedstawiono nowy plan jego działań instytucji.

Źródło: Wroclaw.pl, 5 czerwca 2018 r.

Zamykamy rozdział bolesnych błędów i otwieramy nowy rozdział!

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii to nowa nazwa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. „Nowy Początek” taki tytuł nosiło spotkanie we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, podczas którego zostały zaprezentowane nowe plany dot. funkcjonowania instytucji

Źródło: Radio Rodzina, 5 czerwca 2018 r.

EIT+ to teraz PORT. Wrocławskie Centrum Badań ma nową nazwę i nową strategię

Po niespełna roku od przejęcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Spółki Wrocławskie Centrum Badań EIT+, jej nowy zarząd wraz z przedstawicielami ministerstwa zaprezentował plany i program działalności na najbliższe lata. EIT+ zmienia nazwę na PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Źródło: TuWroclaw, 5 czerwca 2018 r.

Polskie powroty. Jak przekonać młodych polskich naukowców do powrotu do Polski?

„Ich powrót jest nie tylko szansą rozwoju kraju. Ich powrót jest także nie tylko zwrotem z inwestycji, jakiej dokonała Polska, dając im wykształcenie i dobry start. Dla mnie ich powrót jest przede wszystkim jednym z najważniejszych obowiązków, jaki stoi przed ludźmi kierującymi naszym krajem i – na różnych szczeblach – polską nauką” – pisze Piotr Dytko w portalu WszystkoCoNajważniejsze.pl

Źródło: WszystkoCoNajważniejsze.pl, 22 maja 2018 r.

EuroFakty #KomisjaEuropejska

O pieniądzach na badania naukowe dyskutowali m.in. uczestnicy debaty „Z Widokiem na finansowanie badań naukowych”, która odbyła się 27 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył m.in. prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE, były przewodniczący PE oraz były premier RP; prof. Jerzy Jasieńko – prorektor ds. organizacji i rozwoju PWr;  prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Detlef Hommel – Lider Obszaru Nowoczesne Materiały dla Fotoniki i Elektroniki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Badania i rozwój, to priorytety nowego budżetu Unii Europejskiej. Wydatki na innowacje i badania naukowe mają sięgnąć aż 115 mld euro. Pieniądze będą przyznawane na najlepsze projekty w Europie.

Źródło: TVP Wrocław, 16 maja 2018 r.

Piotr Dytko: nasi naukowcy powinni dobrze zarabiać na swoich pomysłach 

Z prezesem Wrocławskiego Centrum Badawczego EIT+ rozmawiamy m.in. o szansach na wzajemnie korzystną współpracę nauki z biznesem i ofercie dla młodych naukowców

Źródło: Gazeta Wrocławska, 7 maja 2018 r.

Piotr Dytko w #PORANNYGOSC: Podołam wyzwaniu szefowaniu EIT+

Jaka jest przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, to pytanie m.in. zadaliśmy nowemu Prezesowi kompleksu laboratoriów. 

Źródło: Radio Rodzina, 19 marca 2018 r.

Rozmowa Dnia: Co dalej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+?

Jaka będzie przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+? W ubiegłym roku kompleks supernowoczesnych laboratoriów przeszedł w posiadanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 6 marca Rada Nadzorcza spółki zmieniła zarząd. Nowym Prezesem został Piotr Dytko, który wcześniej szefował centrum badawczemu KGHM Cuprum.

Źródło: Radio Wrocław, 16 marca 2018 r.

Rozmowa Faktów: 16.03.2018

Dziś o nowej strategii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Gościem TVP3 Wrocław jest nowy Prezes placówki Piotr Dytko.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 16 marca 2018 r.

Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Źródło: mitefpoland.org, 9 stycznia 2018 r.

Polska na 15. miejscu na świecie pod względem liczby przyznanych patentów

W 2017 roku do Urzędu Patentowego RP wpłynęło 3678 wniosków dotyczących patentów na wynalazek. To nieco mniej niż w poprzednich dwóch latach, ale i tak pod względem udzielonych patentów zajmujemy 15. pozycję na liście Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Warto podkreślić, że najwięcej patentów zgłaszają polskie wyższe uczelnie i instytuty naukowe, nie prywatne firmy, co jest wyróżnikiem innych państw. Liderem był Uniwersytet Jagielloński, który przedłożył 12 zgłoszeń patentowych. Na kolejnym miejscu znalazła się Polpharma z liczbą 10 oraz po sześć złożyli producent okien dachowych Fakro oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Źródło: wnp.pl , 29 stycznia 2018 r.

Nanocząsteczki tańczą tak, jak im zagrają

Produkty wrocławskiej firmy XTPL mogą znaleźć zastosowanie w telewizorach LCD, branży farmaceutycznej, a nawet odzieżowej. Jest o nich coraz głośniej za granicą. Spółka prowadzi swoje badania na terenie Kampusu Pracze EIT+ i jak podkreśla „obecnie mamy komfortowe warunki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ i mocny zespół. Łącznie to 30 osób, w tym siedem ze stopniem doktora nauk”.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 31 stycznia 2018 r.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 30.01.2018
plusfontminusfontreloadfont