Print Friendly, PDF & Email

Prezydent RP z wizytą we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

W dniu 5 czerwca br. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Wrocławskie Centrum Badań EIT+, aby wziąć udział w spotkaniu „Nauka i Biznes. Partnerstwo dla innowacyjności” z przedstawicielami nauki, startupów oraz innowacyjnych firm. Prezydentowi towarzyszyli m.in. podsekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin, minister edukacji Anna Zalewska, wiceminister Piotr Dardziński oraz prezes zarządu KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki.

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, nie ma nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności – mówił prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu, podczas spotkania we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Andrzej Duda zaznaczył, że EIT+ to miejsce nowe, które łączy architektoniczną tradycję z najnowocześniejszymi urządzeniami i badaniami nad nowoczesnymi technologiami. – Patrzę na ten tytuł naszego dzisiejszego spotkania: nauka dla biznesu, ale ja myślę, że to jest powiązanie, które działa w dwie strony, to nie tylko nauka dla biznesu, ale to także biznes dla nauki, bo pamiętajmy, że tym pierwszym elementem, który się pojawia jeżeli chodzi o badania jest pewna kreatywność – mówił prezydent. – To jest właśnie to, co dla mnie jest pewnym synonimem dzisiaj nowoczesnego państwa: nie ma nowoczesnej gospodarki dzisiaj bez nowoczesnych technologii, nie ma dzisiaj nowoczesnej, silnej, prężnej, dobrze rozwijającej się gospodarki bez innowacyjności – dodał.
 
Prezydent zaznaczył, że obecnie konkurencja na świecie jest ogromna, a ten, kto „nie jest innowacyjny, kto nie podąża cały czas do przodu, kto nie inwestuje w badania i rozwój, ten po prostu zwyczajnie zostaje w tyle”. – To jest dla nas wielkie wyzwanie jako państwa, bo my mamy ogromne ambicje (…) rzecz polega tylko na tym, żebyśmy tworzyli takie warunki, by tych najzdolniejszych zatrzymać u nas w kraju, dając im zarazem możliwość prowadzenia badań naukowych, które rzeczywiście są tym kołem napędowym rozwoju – podkreślił prezydent.

Wiceminister nauki Piotr Dardziński mówił natomiast o zmianach, jakie do tej pory udało się wprowadzić przez resort nauki, m.in. o  wprowadzeniu ulg podatkowych i uproszczeniach dla inwestujących w badania i rozwój. Opowiadał również o przyjętym przez rząd programie doktoratów wdrożeniowych, których celem jest ożywienie współpracy między środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym, a także usprawnienie transferu wiedzy między nauką a biznesem.

W spotkaniu z Prezydentem oraz ministrami wzięły udział m.in następujące firmy oraz startupy:

  • XTPL, która rozwija przełomową i chronioną zgłoszeniem patentowym technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Technologia XTPL może zostać wykorzystana przez producentów wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki.
  • NanoPure, która komercjalizuje najnowsze, przełomowe technologie z zakresu chemii i zaawansowanej inżynierii materiałowej. Pracuje nad opracowaniem technologii opartej na kropkach kwantowych, które mogą mieć zastosowaniem w diodach QLED czy matrycach typu QDD.
  • Zieta Design, czyli pracownia designera Oskara Zięty, wykorzystująca we wzornictwie opracowaną przez siebie metodę FiDU, elastyczną technologię stabilizacji blachy. Polega ona na dopasowaniu materiału do wewnętrznej formy matrycy przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia wewnętrznego.
  • SatRevolution specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych. Satelity wykorzystane mogą być do obrazowania Ziemi, prognozowania pogody, analizy ruchu pojazdów czy zadań militarnych.
  • SensDX, która pracuje nad komercjalizacją innowacyjnej metody diagnostyki wirusa grypy. Zespół naukowców opracował już Flu SensDx, czyli innowacyjny bioczujnik, który składa się z testu i czytnika. Urządzenie to pozwoli szybko, tanio i precyzyjnie określić, jakiego pochodzenia jest infekcja u danego pacjenta. Umożliwi to podawanie antybiotyków tylko tym chorym, którym może pomóc taka forma lekoterapii. 

Wcześniej Prezydent zwiedził laboratoria i spotkał się z naukowcami.  Złożył także kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci śp. Grażyny Gęsickiej, b. minister rozwoju regionalnego, która 10 kwietnia 2010 roku zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 12.06.2017
plusfontminusfontreloadfont