Projekt małej ustawy o innowacyjności trafi do rządu w połowie lipca

Print Friendly, PDF & Email

Projekt małej ustawy o innowacyjności trafi do rządu w połowie lipca

Podczas Konferencji „Polish Scientific Networks: Science & Business” podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Piotr Dardziński zapowiedział, że 14 lipca do Komitetu Stałego Rady Ministrów wpłynie projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności, która ma wejść w życie od stycznia 2017 r. Jesienią natomiast mają rozpocząć się konsultacje i prace nad tzw. dużą ustawą o innowacyjności, która w założeniu ma wejść w życie od stycznia 2018 r.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa cytując Ministra – Ta ustawa jest już po wszelkich konsultacjach. Ona przewiduje wiele zachęt dla przedsiębiorców, a to jest ważne, bo skoro naukowcy mają kooperować z przedsiębiorcami, to oni również muszą być motywowani. Są w niej również oczywiście zachęty dla naukowców.

Piotr Dardziński

Dr Piotr Dardziński, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Celem małej ustawy o innowacyjności jest stworzenie narzędzi, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. Jak donosi portal Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej projekt małej ustawy był zapowiadany przez Ministra Dardzińskiego już w kwietniu – Po pierwsze chcielibyśmy podnieść odpisy podatkowe, po drugie chcielibyśmy rozszerzyć listę kosztów kwalifikowanych, po trzecie chcielibyśmy wydłużyć okresy odpisów i po czwarte chcielibyśmy odbiurokratyzować, ograniczyć obowiązki administracyjne związane z kontaktami z Ministerstwem Skarbu, a także z procesem uwłaszczenia. Musimy wytworzyć mechanizmy, dzięki którym polska gospodarka sama będzie kreowała środki na badania i rozwój. To dla nas konieczne. Bo kiedy skończą się środki europejskie, znajdziemy się w bardzo trudnej sytuacji – mówił wówczas wiceminister.

Podczas trwającej od czwartku do soboty konferencji Minister zapewnił również, że rozwój innowacji jest dla rządu priorytetem.

Patrząc na państwa dokonania, na dokonania instytucji, w których pracujecie, widzę, że spotykają się tutaj ludzie z realnym dorobkiem i dużym potencjałem. To naukowcy, którzy są w stanie rozwijać innowacje i polską naukę oraz gospodarkę. Bardzo byśmy chcieli państwu w tym pomóc – zapewnił Dardziński.

Konferencja organizowana była przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademię Młodych Uczonych PAN i Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, we współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Pełen artykuł dostępny na stronie serwisu PAP Nauka w Polsce.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 04.07.2016
plusfontminusfontreloadfont