Print Friendly, PDF & Email

Przystępnie o nanotechnologii

Jak w sposób łatwy i przyjemny przedstawić młodzieży niełatwe zagadnienia o nanotechnologii?  Odpowiedz na to jest wykład doktorantki Moniki Wereńskiej.  W dniu 29 listopada w Kampusie Pracze odbył się wykład w ramach trójstronnej współpracy Goethe Instytut z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz Fundacji NANONET dla szkół podstawowych. Na wykładzie poruszono takie zagadnienia jak projektowanie nowoczesnych leków (drug delivery systems), nowoczesne metody diagnostyki (lab on chip).  Pokazano że dzięki nanotechnologii można konstruować urządzenia, materiały analogicznie do budowania z klocków.  Obok zagadnień z medycyny były poruszane elektronika ilustrowana ogniwami słonecznymi, kropkami kwantowymi , nanokrystalitami czy diodami OLED. Zaciekawieniem cieszył się eksperyment, który ilustrował wpływ modyfikacji powierzchni – hydrofobizacji powierzchni.  

Do wykonania tego eksperymentu potrzeba kartki papieru, ołówka miękkiego, benzyny (lub innego niepolarnego rozpuszczalnika) oraz woda i naczynie. Zamalowujemy jedną powierzchnię ołówkiem a następnie kartkę kroimy na kwadraciki 5×5 milimetrów. Po wsypaniu do naczynia zwierającego wodę i benzynę widzimy że na granicy cieczy (benzyna i woda) umieszczają się kwadraciki odwrócone  zarysowaną ołówkiem powierzchnią do góry w stronę benzyny.  Papier jest zbudowany przede wszystkim z celulozy (posiadającej grupy OH) lubiącej wodę (hydrofilowej). Warstewka grafitu jest hydrofobowa – nielubiąca wody. Był to jeden z eksperymentów pokazany na spotkaniu przez Fundację, a znajdującym się w nanowalizce.

Obok multimedialnego wykładu znalazła się krótka prezentacja gospodarza WCB EIT+, u którego do roku 2014 będą wybudowane najnowsze laboratoria nano- i  bio technologiczne o  powierzchni ok. 20 tyś m2 przedstawiona przez dr Jacka Doskocza. Była to dodatkowa zachęta dla młodych ludzi aby wybrali zawód naukowca.

Na spotkaniu dr Birgit Sekulski przedstawiła Instytut Goethego w Warszawie, który wychodzi poza tradycyjne uczenie języka niemieckiego.  Wykład z organizowano przy wsparciu projektu „Niemiecki dla bystrzaków”
Mamy nadzieję na zapoczątkowanie wykładów dla młodzieży i obok wykładów wirtualnych będzie to kolejna metoda zachęcania młodych ludzi do nauki przedmiotów techniczno-inżynierskich.  Dla zainteresowanych wykładami  o nanotechnologii w ich szkołach prosimy o kontakt z Fundacją NANONET fundacja@nanonet.pl, a z projektem „Niemiecki dla bystrzaków Sekulski@warschau.goethe.org

dr Birgit Sekulski Goethe Institut (lewej) i mgr inż. Monika Wereńska – Fundacja NANONET doktorantka Akademii a Ekonomicznej we Wrocławiu.

 

Linki:

Instytut Goethego w Warszawie  www.goethe.de

Wrocławskie Centrum Badań EIT+  www.port.org.pl

Fundacja Wspierania Nanotechnologii i Nanonauki NANONET www.nanonet.pl

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 11.11.2014
plusfontminusfontreloadfont