Print Friendly, PDF & Email

"Puls Biznesu" dostrzega zalety EIT+

Nowe możliwości współpracy m.in. z dużymi firmami z USA, szansa na nową jakość w pracach analitycznych dla branży gazu łupkowego i wsparcie dla uruchamianego przemysłu wydobywczego. Takie zalety uruchomionego w Kampusie Pracze laboratorium badań materiałów geologicznych wymienia  „Puls Biznesu” w artykule „EIT+ wchodzi w łupkową niszę”.

Dziennik wskazuje, że choć pracownie wyposażone w sprzęt badawczy wart ok. 80 mln zł  są w fazie intensywnego rozruchu, to już teraz przyciągają pierwsze firmy zainteresowane prowadzeniem analiz.

– W ramach testów sprzętu przeprowadzamy próbne badania dla jednej z amerykańskich firm, która sama nas znalazła, zanim jeszcze zaczęliśmy się promować. Mamy sygnały od innych spółek z branży łupkowej, że będą nam zlecać badania, jeśli zapewnimy odpowiednią jakość – opowiada w tekście Tomasz Gondek (na zdjęciu powyżej), wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Laboratorium służące do badań materiałów pochodzących ze złóż niekonwencjonalnych ma rozpocząć prace na pełnych obrotach do końca 2013 r. Zdaniem ekspertów związanych z sektorem gazu łupkowego, tego typu oferta badawcza może spotkać się z dużym zainteresowaniem rynkowym.  Największym atutem tej pracowni, obok kompleksowego wyposażenia w nowoczesny sprzęt badawczy i dysponującej wysokimi kwalifikacjami kadry badawczej, może być jej lokalizacja.

– Korzystanie z usług laboratorium zlokalizowanego w Polsce oznacza mniejsze koszty i krótszy okres oczekiwania na rezultaty. Dziś firmy wysyłają próbki za granicę, przeważnie do USA – wyjaśnia w „Pulsie Biznesu” Cezary Filipowicz, pracujący w United Oilfield Services.

Dyrektor Departamentu Nanotechnologii EIT+ dr inż. Łukasz Nieradko dodaje, że analizy w dziedzinie gazu łupkowego prowadzone w laboratoriach w Kampusie Pracze mogą otworzyć polski rynek łupkowy dla firm z USA.

– W USA istnieje kilkanaście centrów związanych z firmami serwisowymi i eksploatacyjnymi. W Polsce nie ma żadnego. Same firmy amerykańskie nie widzą podstaw do inwestycji w laboratoria w naszym kraju, bo rynek jest zbyt mały – ocenia dr inż. Łukasz Nieradko z EIT+.

Laboratorium badań materiałów geologicznych mieści się w pracowniach wybudowanych w Kampusie Pracze w ramach projektu Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB).

ZOBACZ TEŻ: Laboratorium Badań Materiałów Geologicznych – sprzęt laboratoryjny i możliwości badawcze.

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 22.09.2013
plusfontminusfontreloadfont