Print Friendly, PDF & Email

SensDx w finale prestiżowego konkursu Innostars EIT HEALTH

SensDx, to kolejny start-up, który działa w Kampusu Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i zaczyna odnosić międzynarodowe sukcesy. Spółka pracuje nad technologią precyzyjnych i prostych w obsłudze testów do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych. Nowatorstwo rozwiązania polega na połączeniu prostego w obsłudze urządzenia, w którym umieszczone są testy wraz z bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne do łatwego odczytywania wyników w dowolnym miejscu i czasie.

Kilka dni temu na łamach portalu nature.com, w prestiżowym Scientifics Reports ukazał się artykuł, w którego napisaniu wiodącą rolę mieli członkowie zespołu naukowego SensDx. Grupa czasopism Nature publikuje najważniejsze wyniki badań ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych i klinicznych, których podstawą są oryginalne koncepty naukowe. – Artykuł powstał dzięki szerokiej współpracy naukowej SensDx z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i California Institute of Technology z USA. – zaznacza dr Dawid Nidzworski, CTO SensDx. – Jest wynikiem synergii, przyjaznej wymiany doświadczeń i skutecznych działań w interdyscyplinarnym zespole naukowym. Dlatego efekt, jakim jest publikacja w Scientifics Reports jest tak satysfakcjonujący.

W tym samym czasie, SensDx zakwalifikował się do trzeciego, finałowego etapu prestiżowego konkursu Innostars, którego inicjatorem jest EIT HEALTH – wspólnota wiedzy i innowacji (KIC), ustanowiona w 2008 przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ Unii Europejskiej, tworzona przez konsorcjum międzynarodowych partnerów. Ze złożonych prawie 100 projektów od pochodzących z Włoch, Portugalii, Grecji, Węgier i Polski firm, do ścisłego finału przeszło jedynie kilka, w tym SensDx. 

Produkt diagnostyczny SensDx, fot. SensDx

Natomiast w połowie listopada, podczas Asia Pacific MedTech Forum, jednego z największych i najważniejszych wydarzeń dla sektora MedTech w Azji, odbyła się premiera pierwszego z produktów diagnostycznych SensDx – ultraprecyzyjnego testu diagnostycznego do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych. – Dzięki naszej determinacji, od organizatora, Stowarzyszenia Technologii Medycznych Azji i Pacyfiku (APACMed), otrzymaliśmy specjalne zaproszenie, by zaprezentować nasz produkt, główne cele firmy oraz długoterminową strategię rozwoju. – opowiada Tomasz Gondek, Prezes Zarządu – Była to wyjątkowa okazja, by dowiedziało się o naszym istnieniu światowe grono liderów, przedsiębiorców, menedżerów i naukowców z sektora opieki zdrowotnej.  

Produkty diagnostyczne SensDx, fot. SensDx

SensDx rozpoczął z współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ w kwietniu 2017 r. Podobnie jak XTPL oraz SatRevolution, jest jednym z czołowych start-upów, które rozwijają się w Kampusie Pracze. – Dostrzegamy ich determinację i niezwykłe tempo prac. Zbudowali już cały zespół technologiczny, udało im się ściągnąć do firmy świetnych fachowców np. wybitnych technologów z krajowych jednostek naukowo-badawczych oraz spółek technologicznych, którzy działają w obszarach biotechnologii, chemii, elektroniki, informatyki, ale też ochrony własności intelektualnej i sprzedaży. W pracy nad technologią zapewniamy im wsparcie naszego centrum oraz naszych naukowców. To trudna technologia, wymaga wielu nakładów, ale ma bardzo realne możliwości, aby w ciągu kilku miesięcy wejść na rynek – dodaje Urszula Mikiewicz, zastępca dyrektora departamentu rozwoju biznesu ds. sprzedaży w EIT+.

Zapisz

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 29.11.2017
plusfontminusfontreloadfont