Print Friendly, PDF & Email

Święto Centrów Nauki na świecie, SPiN Day 2016 w HUMANITRIUM

Spin-Day-2016-LogoCo łączy Centrum Nauki HUMANITARIUM, Organizację Narodów Zjednoczonych i zachmurzenie? Święto Centrów Nauki

W Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki, który obchodzony jest 10 listopada 2016 r. włącza się 29 instytucji w Polsce zrzeszonych w Porozumieniu „Społeczeństwo i Nauka” (SPiN), w tym HUMANITARIUM. W tym dniu wszystkie instytucje przygotują niezwykłe i niecodzienne wydarzenia w ramach wymiany wiedzy i współpracy.

Na świecie działa około 3 tys. centrów nauki, odwiedzanych co roku przez ok. 300 mln. osób. Samo HUMANITARIUM gości rocznie ponad 60 tys. zwiedzających. Tak duża frekwencja pokazuje, że umożliwienie poznawania praw nauki przez samodzielne eksperymentowanie jest atrakcyjne i potrzebne. Działalność centrów, to jednak nie tylko interaktywne wystawy, warsztaty czy pokazy. To zachęcanie do kreatywnego myślenia, odpowiedzialności oraz zaangażowania w dialog na temat globalnych problemów. Oczywiście, poszczególne instytucje często różnią się od siebie; mają inny program, odbiorców, charakter działań, ale UNESCO dostrzegło rosnącą rolę centrów nauki oraz związek ich działalności z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Powołanie Międzynarodowego Dnia Muzeów i Centrów Nauki świadczy o tym, że środowisko to jest doceniane w skali światowej.

„Młode” polskie centra nauki bardzo szybko się rozwijają i świadomie wpisują w światowy nurt. W 2013 r. powstało Porozumienie „Społeczeństwo i Nauka”, w którego skład dziś wchodzi 36 instytucji. Dzielą się dobrymi praktykami, współpracują programowo, realizują wspólne projekty, biorą udział w debacie publicznej, promują naukę i wspierają edukację szkolną. W naszym kraju powstało dużo instytucji zaangażowanych w działania budujące relacje między nauką i społeczeństwem. Już w zeszłym roku zorganizowały ogólnopolski SPiN Day, który teraz odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Na światowej mapie miejsc aktywnie biorących udział w obchodach, polska reprezentacja przedstawia się imponująco. To ogromne zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy zwróciło uwagę międzynarodowego środowiska i wywołało bardzo pozytywne reakcje.

W czwartek, 10 listopada 2016 r. w tych 34 miejscach przygotowywano atrakcje, nawiązujące tematycznie do 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Odbywać się będą wystawy, warsztaty i pokazy naukowe, obejmujące swoją tematyką zagadnienia z wielu obszarów wiedzy. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni, na co dzień związani z innymi miastami. W Centrum Nauki KOPERNIK w Warszawie swoje pokazy zaprezentują wrocławskie HUMANITARIUM. Ogrody Doświadczeń oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci z Chęcin. Natomiast do HUMANITARIUM przyjadą popularyzatorzy z „Kopernika” z swoimi „Morskimi opowieściami o równowadze”.

13

Centrum Nauki Humanitarium, fot. Meluzyna Studio

Taka wymiana możliwa jest dzięki współpracy w ramach SPiN. Wspólnym elementem, który zobaczymy we wszystkich miejscowościach, jest prezentacja wyników światowego eksperymentu związanego z obserwacją chmur, przeprowadzonego w październiku tego roku. Mogli w nim wziąć wszyscy chętni, zaopatrując się w specjalną aplikację na smartfony. Zebrane dane umożliwiły stworzenie globalnej mapy zachmurzenia. Takie przedsięwzięcie nie powiodłoby się bez zaangażowania ogromnej liczby osób, żyjących w różnych miejscach świata. Te przykłady pokazują, że niektóre ważne cele mogą być realizowane tylko w wyniku współpracy wielu instytucji i zespołów, a działania lokalne mogą mieć globalne znaczenie.

Na Dolnym Śląsku Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki można świętować w HUMANITARIUM Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach Odrzańskich.

Program SPiN Day na czwartek, 10.11.2016 w CN HUMANITARIUM:

10:30 – „Morskie opowieści o równowadze” CN KOPERNIK

12:00 – Specjalne pokazy naukowe CN HUMANITARIUM (pokaz z suchym lodem + „Światła Drogowe”)

13:00 – „Morskie opowieści o równowadze” CN KOPERNIK

14:00 – „Morskie opowieści o równowadze” CN KOPERNIK

15:00 – Specjalne pokazy naukowe CN HUMANITARIUM (pokaz z suchym lodem + „Światła Drogowe”)

16:00 – „Morskie opowieści o równowadze” CN KOPERNIK

16:00 – Rodzinne zajęcia laboratoryjne „Kostki Kąpielowe”

17:00 – Specjalne pokazy naukowe CN HUMANITARIUM (pokaz z suchym lodem + „Szalona Piana XXL”)

17:00 – Rodzinne zajęcia laboratoryjne „Kolorowe Mydełka”

Opis warsztatu „Morskie opowieści o równowadze”
Czym spowodowana jest choroba morska? Dlaczego tak ważne jest równomierne rozłożenie ładunku na statku? Jak wyznaczyć środek ciężkości Bałtyku? Kluczem do rozwiązania tych tajemnic jest równowaga. Aby je rozwiązać wyruszcie w morską podróż wraz z Grupą Pokazową Centrum Nauki KOPERNIK. Czas trwania zajęć: 20-25 min.

Cennik udziału w warsztatach:
„Morskie opowieści o równowadze” CN KOPERNIK: wstęp wolny
Warsztat rodzinny: dziecko 14 zł/dziecko + 7 zł/osoba dorosła
Specjalne pokazy naukowe CN HUMANITARIUM oraz wstęp wystawa „Odnawialne Źródła Energii”: dziecko 14 zł/dziecko, 18 zł/osoba dorosła

Rezerwacje:
Online (https://bilety.eitplus.pl/), telefonicznie (+48 71 734 70 00) lub mailowo (info@humanitarium.pl).

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 09.11.2016
plusfontminusfontreloadfont