Łukasiewicz – PORT realizuje badania diagnostyczne w kierunku wirusa SARS-CoV-2 (tzw. koronawirus). Jest to możliwe dzięki posiadanym przez nas zasobom, w których skład wchodzi wysokiej klasy sprzęt, infrastruktura niezbędna do diagnostyki laboratoryjnej, zespół wykwalifikowanych i doświadczonych laborantów, diagnostów oraz wysokie standardy bezpieczeństwa.
W naszym laboratorium wykonywane są m.in. testy genetyczne RT-qPCR, które dzięki ultraczułej metodzie izolacji i powielania określonych fragmentów DNA, wykrywają w badanej próbce obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.
Jest to obecnie jedyna rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia metoda badań diagnostycznych w kierunku zakażeń wirusowych. Tego rodzaju testy wykazują wysoką skuteczność (98%), a w celu ich wykonania wystarczy niewielka ilość materiału pobieranego od pacjenta w postaci wymazu z nosa lub gardła.
W maju 2020 r. laboratorium diagnostyczne Łukasiewicz – PORT zostało wpisane na ogólnopolską listę laboratoriów COVID-19 prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia.
Obecnie jesteśmy w stanie wykonać nawet kilkaset testów RT-qPCR na dobę. W szczytowym okresie epidemii laboratorium Łukasiewicz – PORT udzieliło wsparcia w realizacji testów dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.
Laboratorium diagnostyczne Łukasiewicz – PORT jest także uprawnione do realizacji testów na obecność COVID-19 w ramach ogólnopolskiego systemu EWP, które refundowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wynik testu wydajemy do 48h.
Jakie testy na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2) rozróżniamy?
Rozróżniamy dwie podstawowe grupy testów na koronawirusa, których przeprowadzenie zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnie zakażonego:

Rodzaj testów |
Diagnostyka molekularna |
Diagnostyka serologiczna |
Metoda |
Test genetyczny metodą RT-qPCR (wymaz z gardła/nosogardzieli).
|
- Test kasetkowy – jakościowe oznaczenie przeciwciał anty SARS-CoV-2 IgM, IgG (próbka krwi włośniczkowej z palca lub próbka krwi żylnej).
- Badanie serologiczne – oznaczenie przeciwciał anty SARS-CoV-2, w tym jakościowy test przesiewowy IgG/IgM, półilościowe testy IgG i IgM.IgA, ilościowy test IgG (próbka krwi żylnej).
|
Cel badania |
Weryfikacja czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2.
Uwaga! Pacjent może być nosicielem wirusa nie wykazując objawów choroby COVID-19. |
Weryfikacja czy pacjent przebył lub jest w trakcie infrakcji wirusem SARS-CoV-2.
- Wynik dodatni powinno się zweryfikować dodatkowo testem molekularnym (RT-qPCR), który zweryfikuje czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus.
- Ujemny wynik badania świadczy, że organizm nie wytworzył przeciwciał, jednocześnie nie wyklucza on przebytej infekcji SARS-CoV-2.
Uwaga! Test nie służy do rozpoznania czy pacjent w chwili obecnej jest w trakcie choroby COVID-19. |
Kiedy należy wykonać badania |
1. Po ok. 4 dniach od momentu podejrzenia lub stwierdzonego kontaktu z osobą, u której podejrzewa się lub potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.
2. Niezwłocznie w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- gorączka,
- suchy kaszel,
- zmęczenie,
- ból mięśni,
- ból gardła,
- biegunka,
- zapalenie spojówek,
- ból głowy,
- utrata smaku lub węchu,
- wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp,
- trudności w oddychaniu lub duszności,
- ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- utrata mowy lub zdolności ruchowych.
Uwaga! Objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia wirusem, mogą jednak wystąpić dopiero po 14 dniach lub nie pojawić się wcale[1].
3. Niezwłocznie w przypadku zalecenia lekarza. |
1. Zaleca się wykonywanie pomiaru przeciwciał co najmniej dwukrotnie: w próbkach pobranych w objawowej fazie choroby i fazie rekonwalescencji po 3-4 tygodniach dla wykazania przyrostu stężenia przeciwciał. |
Dostępność w ofercie ŁUKASIEWICZ – PORT |
TAK |
TAK |
[1] https://www.who.int/, dostęp: 24.06.2020r.