TESTY COVID-19

Print Friendly, PDF & Email

TESTY COVID-19

Łukasiewicz – PORT realizuje badania diagnostyczne w kierunku wirusa SARS-CoV-2 (tzw. koronawirus). Jest to możliwe dzięki posiadanym przez nas zasobom, w których skład wchodzi wysokiej klasy sprzęt, infrastruktura niezbędna do diagnostyki laboratoryjnej, zespół wykwalifikowanych i doświadczonych laborantów, diagnostów oraz wysokie standardy bezpieczeństwa.

W naszym laboratorium wykonywane są m.in. testy genetyczne RT-qPCR, które dzięki ultraczułej metodzie izolacji i powielania określonych fragmentów DNA, wykrywają w badanej próbce obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2.

Jest to obecnie jedyna rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia metoda badań diagnostycznych w kierunku zakażeń wirusowych. Tego rodzaju testy wykazują wysoką skuteczność (98%), a w celu ich wykonania wystarczy niewielka ilość materiału pobieranego od pacjenta w postaci wymazu z nosa lub gardła.

W maju 2020 r. laboratorium diagnostyczne Łukasiewicz – PORT zostało wpisane na ogólnopolską listę laboratoriów COVID-19 prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia.

Obecnie jesteśmy w stanie wykonać nawet kilkaset testów RT-qPCR na dobę. W szczytowym okresie epidemii laboratorium Łukasiewicz – PORT udzieliło wsparcia w realizacji testów dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Laboratorium diagnostyczne Łukasiewicz – PORT jest także uprawnione do realizacji testów na obecność COVID-19 w ramach ogólnopolskiego systemu EWP, które refundowane są ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wynik testu wydajemy do 48h.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje nt. wirusa SARS-CoV-2, choroby COVID-19 oraz oferty diagnostycznej Łukasiewicz – PORT. Więcej informacji na temat samego wirusa oraz zasad prewencji i leczenia znajdą Państwo na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

Jakie testy na koronawirusa (wirusa SARS-CoV-2) rozróżniamy?

 

Rozróżniamy dwie podstawowe grupy testów na koronawirusa, których przeprowadzenie zależy od indywidualnej sytuacji potencjalnie zakażonego:

 

Rodzaj testów Diagnostyka molekularna Diagnostyka serologiczna
Metoda Test genetyczny metodą RT-qPCR (wymaz z gardła/nosogardzieli).

 

 • Test kasetkowy – jakościowe oznaczenie przeciwciał anty SARS-CoV-2 IgM, IgG (próbka krwi włośniczkowej z palca lub próbka krwi żylnej).
 • Badanie serologiczne – oznaczenie przeciwciał anty SARS-CoV-2, w tym jakościowy test przesiewowy IgG/IgM, półilościowe testy IgG i IgM.IgA, ilościowy test IgG (próbka krwi żylnej).
Cel badania Weryfikacja czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2.

 

Uwaga! Pacjent może być nosicielem wirusa nie wykazując objawów choroby COVID-19.

Weryfikacja czy pacjent przebył lub jest w trakcie infrakcji wirusem SARS-CoV-2.

 

 • Wynik dodatni powinno się zweryfikować dodatkowo testem molekularnym (RT-qPCR), który zweryfikuje czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus.
 • Ujemny wynik badania świadczy, że organizm nie wytworzył przeciwciał, jednocześnie nie wyklucza on przebytej infekcji SARS-CoV-2.

 

Uwaga! Test nie służy do rozpoznania czy pacjent w chwili obecnej jest w trakcie choroby COVID-19.

Kiedy należy wykonać badania 1. Po ok. 4 dniach od momentu podejrzenia lub stwierdzonego kontaktu z osobą, u której podejrzewa się lub potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2.

2. Niezwłocznie w przypadku wystąpienia następujących objawów:

 • gorączka,
 • suchy kaszel,
 • zmęczenie,
 • ból mięśni,
 • ból gardła,
 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • ból głowy,
 • utrata smaku lub węchu,
 • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp,
 • trudności w oddychaniu lub duszności,
 • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
 • utrata mowy lub zdolności ruchowych.

Uwaga! Objawy pojawiają się średnio po 5-6 dniach od zakażenia wirusem, mogą jednak wystąpić dopiero po 14 dniach lub nie pojawić się wcale[1].

3. Niezwłocznie w przypadku zalecenia lekarza.

1. Zaleca się wykonywanie pomiaru przeciwciał co najmniej dwukrotnie: w próbkach pobranych w objawowej fazie choroby i fazie rekonwalescencji po 3-4 tygodniach dla wykazania przyrostu stężenia przeciwciał.
Dostępność w ofercie ŁUKASIEWICZ – PORT TAK TAK

[1] https://www.who.int/, dostęp: 24.06.2020r.

 

Co możemy dla Ciebie zrobić?

 1. Chcę jednorazowo przebadać pracowników na koronawirusa.
 2. Chcę regularnie badać pracowników na koronawirusa.

 

→ Skontaktuj się z nami:

JUNIOR KEY ACCOUNT MANAGER
Agata Dorczyńska
telefon: +48 510 132 347
e-mail: agata.dorczynska@port.lukasiewicz.gov.pl

 

UWAGA: Łukasiewicz – PORT realizuje testy na koronawirusa dla sektora publicznego na preferencyjnych warunkach cenowych.

 1. Chcę nawiązać stałą współpracę w zakresie diagnostyki pacjentów z objawami choroby COVID-19.
 2. Chcę jednorazowo przebadać pracowników lub pacjentów podległej mi jednostki na koronawirusa.
 3. Chcę regularnie badać pracowników lub pacjentów podległej mi jednostki na koronawirusa.

 

→ Skontaktuj się z nami:

JUNIOR KEY ACCOUNT MANAGER
Agata Dorczyńska
telefon: +48 510 132 347
e-mail: agata.dorczynska@port.lukasiewicz.gov.pl

 

UWAGA: Łukasiewicz – PORT realizuje testy na koronawirusa refundowane przez NFZ rejestrowane w ramach ogólnopolskiego systemu EWP.

 1. Miałem kontakt z osobą, która jest zarażona lub, u której stwierdzone zostało podejrzenie zarażenia COVID-19:
 • Poinformuj Sanepid i dowiedz się czy kwalifikujesz się do przeprowadzenia testu refundowanego w ramach NFZ – postępuj zgodnie z instrukcjami pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przekaż kontakt do naszego Laboratorium lub
 • Zapytaj w miejscu pracy o możliwość przeprowadzenia testu, który sfinansowany zostanie przez pracodawcę – zapytaj pracodawcę o możliwość przeprowadzenia testów przesiewowych, przekaż firmie kontakt do naszego Laboratorium.

UWAGA: Łukasiewicz – PORT realizuje testy na koronawirusa dla sektora publicznego na preferencyjnych warunkach cenowych.

Ile będę czekać na wyniki?

 

Diagnostyka molekularna Diagnostyka serologiczna
Test RT-qPCR Test kasetkowy Badanie serologiczne
1 dzień 1 dzień 1 – 3 dni

 

Jak należy przygotować się do testu?

 

 • Miejsce i czas pobrania próbek do badania należy ustalić z jednostką zlecającą badania lub bezpośrednio z laboratorium diagnostycznym Łukasiewicz – PORT.
 • Testy na obecność przeciwciał koronawirusa wykonywane są z krwi (testy serologiczne) lub jako wymaz suchym patyczkiem z gardła/nosogardzieli (testy molekularne).
 • Wymaz najlepiej wykonać rano, nie należy przed wykonywaniem wymazu nic pić ani jeść, nie należy także płukać jamy ustnej.
 • Podczas pobrania krwi należy mieć założoną maseczkę przykrywającą usta i nos.

 

 

Jak przeprowadzany jest RT-qPCR

 

 

Skontaktuj się z nami

 

  e-mail:
zapytania@port.lukasiewicz.gov.pl
Print Friendly, PDF & Email
plusfontminusfontreloadfont