Print Friendly, PDF & Email

Tytuł Lidera Innowacji 2017 podczas 10. Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017

Podczas X edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 wynalazek realizowany w projekcie BioMed Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ pt.: „Sposób wykrywania obniżonej podatności na przeciwnowotworową chemioterapię adjuwantową u pacjentek z rakiem gruczołu piersiowego” otrzymał tytuł Lidera Innowacji 2017.

Na wynalazkiem pracował zespół Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w składzie: prof. dr hab. Piotr Dzięgiel, prof. Marzenna Podhorska-Okołów, prof. Janusz Ryś, dr Agnieszka Gomułkiewicz, dr Siew Hwa Ong, dr Aleksandra Ambicka, dr Bartosz Puła oraz mgr Mateusz Olbromski.

Szybki i wiarygodny

Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet, każdego roku diagnozuje się ok. 15 tys. nowych przypadków. W ramach projektu odkryto gen, który odpowiada za skuteczność chemioterapii w leczeniu raka piersi, dzięki temu będzie można ocenić czy u pacjentki będzie można zastosować  standardową terapię, czy konieczne są inne metody leczenia. Wszystko za sprawą genu zwanego PIP (ang. Prolactin Inducible Protein). Pacjentki, które mają niski poziom genu źle reagują na chemioterapię i w ich przypadku konieczna jest inna metoda leczenia. Zespół naukowców opracował natomiast szybki i wiarygodny sposób klasyfikowania pacjentek z rakiem gruczołu piersiowego o obniżonej podatności na okresową przeciwnowotworową chemioterapię adjuwantową. Test bazuje na oznaczeniu ekspresji specyficznego genu markerowego PIP w próbkach materiału tkankowego z guza pierwotnego raka przewodu gruczołu piersiowego. W rezultacie rozwiązanie to dostarcza informacji użytecznej do planowania skutecznej terapii adjuwantowej.

Zalety produktu

Rozwiązanie uzupełnia też zakres narzędzi przeznaczonych do diagnostyki nowotworów gruczołu piersiowego. Może one znacznie wspomóc proces decyzyjny personelu medycznego pod względem planowania chemioterapii i oceniania prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych. Metoda pozwala spersonalizować terapię adjuwantową, dzięki czemu ma ona szanse być skuteczna i wydłużyć czas przeżywania pacjentów. Dodatkowo zmniejszane są również niepożądane efekty uboczne i obniżany jest ogólny koszt leczenia. To pierwszy krok do stosowania indywidualnej terapii. Obecnie wobec wszystkich pacjentek stosuje się podobny schemat leczenia.

Lidera Innowacji 2017

Odkrycie naukowców zostało nagrodzone podczas Międzynarodowych Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 odbywających się pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Targi są narzędziem prorynkowej promocji innowacyjnych produktów, technologii i usług o poziomie gotowości technicznej TRL od 4 do 9, jak również innowacji, które weszły już na rynek i rozpoczęła się ich komercjalizacja. Targi są również platformą bezpośredniego kontaktu i spotkań przedstawicieli nauki, innowacyjnych przedsiębiorstw, przemysłu i otoczenia biznesu oraz podmiotów wspomagających i finansujących badania i rozwój.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 23.06.2017
plusfontminusfontreloadfont