Print Friendly, PDF & Email

W Kampusie Pracze EIT+ powstaje polski satelita

Nad pierwszym polskim, prywatnym satelitą komercyjnym „Światowid” pracuje firma SatRevolution, która rozpoczęła właśnie swoją działalność w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Satelita zostanie zaprezentowany na początku przyszłego roku.

SatRevolution, to nowa, polska firma twórców T-Bull, wrocławskiego studia, specjalizującego się w produkcji gier na smartfony i tablety. Jej założycielami są Damian Fijałkowski, Grzegorz Zwoliński oraz Radosław Łapczyński. Firma ma specjalizować się w rozwoju rozwiązań z zakresu technologii kosmicznych oraz w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów: zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego. Ma prowadzić też prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych.

Spółka rozpoczęła prace badawcze nad nanosatelitami w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, gdzie chce stworzyć pierwszego polskiego satelitę „Światowid”.

Jak zapowiada Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel firmy SatRevolution – w celu uzyskania pożądanych przez nas właściwości, takich jak wysoka trwałość przy jednoczesnej niskiej wadze, bardzo wysokiej szczegółowości docięcia wszystkich elementów rzędu 0,2% oraz optymalnych kształtów poszczególnych części, cała konstrukcja zostanie wykonana za pomocą technologii druku 3D. Odpowiednia forma pojedynczych elementów pozwoli na dokładne rozmieszczenie modułów wewnątrz satelity. Jeśli chodzi o rozmiar samej obudowy, to ma ona kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x20cm.

175264,430142,w_780

Fot. SatRevolution

Zespół chce wykorzystać w projekcie „Światowid” technologie, które są innowacją na polskim rynku oraz po raz pierwszy zostaną zastosowane w satelitach. Urządzenie zostanie wyposażone na przykład w wysuwany wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem, zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, zestaw specjalnych sensorów, pozwalający na ustalenie położenia satelity względem Ziemi i zestaw czujników wysokiej precyzji, które pozwolą mu badać przestrzeń kosmiczną.

W ramach współpracy EIT+ udostępni spółce SatRevolution S.A. m.in. specjalny clean room, czyli pomieszczenie o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w którym firma będzie mogła prowadzić badania nad technologiami kosmicznymi.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 15.09.2016
plusfontminusfontreloadfont