Print Friendly, PDF & Email

"Wrocław staje się miejscem spotkań dla wszystkich z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy stawiają sobie za priorytet działania w dziedzinie klimatu". Zakończył się Festiwal Innowacji

Zakończony we Wrocławiu Festiwal Innowacji udowodnił, że wspólne działanie władz miasta, jednostek badawczych i przedsiębiorców może zaowocować dynamicznym rozwojem Dolnego Śląska.

Zgromadzeni na festiwalu goście – przedstawiciele wspólnoty Climate-KIC,  Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz władz miasta i regionu złożyli deklarację dalszej, poszerzonej współpracy. Planują stworzenie we Wrocławiu centrum wiedzy i implementacji innowacji z dziedziny ochrony klimatu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym głosem wyraźnie potwierdzili wspólny kierunek rozwoju, co ma otworzyć przed Wrocławiem kolejne możliwości gospodarcze.

Jak wspomniała cytowana podczas Festiwalu Connie Hedegaard z Komisji Europejskiej:
– Wrocław staje się miejscem spotkań dla wszystkich z  centralnej i wschodniej Europy, którzy stawiają sobie za priorytet działania w dziedzinie klimatu.

W trakcie Festiwalu zaprezentowano między innym projekty ubiegające się o dofinansowanie Climate-KIC na rozwój działalności. Z trzynastu zaprezentowanych start-upów jury wybrało trzy. Główną nagrodę w wysokości 40 tys. euro otrzymał szwajcarski projekt OsmoBlue, który tworzy technologię umożliwiającą pozyskiwanie energii z powietrza o niskiej temperaturze, nawet 30 stopni Celsiusza. Rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane w przemyśle pozwalając na spore oszczędności oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Dwie pozostałe nagrody, każda po 20 tys. euro, trafiły do holenderskiej firmy Petcof produkującej biopaliwo z łupin ziaren kawy i mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii firmy Aqdot zajmującej się techniką mikrokapsuł. Zaprezentowano także pomysły związane z fotowoltaiką i pozyskiwaniem ciepła z serwerów komputerowych, które wywołały duże zainteresowanie publiczności.

Warto dodać, że dofinasowanie Climate-KIC otrzymują także polskie projekty, m.in. Solfarm tworzący powłoki paneli słonecznych i Agrirobo, która opracowała innowacyjego robota ułatwiającego precyzyjne opryski roślin. Firma, która stworzyła to urządzenie, powstała w wyniku dofinansowania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w ramach realizacji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt. „Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym”. Celem tego projektu było powołanie spółek typu spin-off opartych na unikalnym know-how ich pomysłodawców.

fot. Przemysław Poloczek.

 

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 01.10.2013
plusfontminusfontreloadfont