Print Friendly, PDF & Email

Wybitni naukowcy otrzymali nagrody Nagród Prezesa Rady Ministrów

pobrane (5)W poniedziałek w Kancelarii Premiera odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Wśród nagrodzonych naukowców jest również dr Grzegorz Soboń, który był członkiem zespołu prof. Krzysztofa Abramskiego prowadzącego zadanie badawcze nr 2.1 pn. „Lasery i wzmacniacze światłowodowe” w projekcie NanoMat Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Podczas uroczystego spotkania Premier Ewa Kopacz podziękowała naukowcom za ich pełną wyrzeczeń pracę.

– Celem mojego rządu jest skrócenie dystansu cywilizacyjnego wobec Zachodu. Żeby tak się stało, nauka musi być na najwyższym poziomie. Dziś to się urzeczywistniło, bo nasi naukowcy wystawiają najlepszą wizytówkę Polsce, a ich odkrycia są znane na całym świecie – mówiła szefowa rządu. Dodała przy tym, że w tym roku nakłady na naukę wzrastają o 10 proc. – Chcemy by do 2020 r. wynosiły 2 proc. PKB i jest to możliwe. Warto inwestować w wiedzę i naukę, bo przyczyniają one się do rozwoju gospodarki.

Nagrodę Prezesa Rady Ministrów otrzymało 44 naukowców i 2 zespoły badawcze. Przyznano również nagrody za rozprawy doktorskie. W gronie tych laureatów znalazł się m.in. dr Grzegorz Soboń z Politechniki Wrocławskiej, który pod kierunkiem prof. Krzysztofa Abramskiego wspólnie z zespołem realizował zadanie badawcze nr 2.1 pn. „Lasery i wzmacniacze światłowodowe” w projekcie NanoMat Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz napisał pracę doktorską pn. „Światłowodowe układy typu MOPA do generacji i wzmacniania ultrakrótkich impulsów laserowych w III oknie telekomunikacyjnym”.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:www.nauka.gov.pl

Materiały (fotografia): M. Śmiarowski/KPRM

[logo-carousel id=projekty]

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 17.02.2015
plusfontminusfontreloadfont