Rok 2018

Print Friendly, PDF & Email

Rok 2018

21 punktów na startupowej mapie Polski, które musisz poznać

PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest organizacją badawczo-rozwojową, która wspiera startupy działające głównie w obszarach nanotechnologii, nowych materiałów, biotechnologii i zaawansowanych technologii medycznych. Ich twórcom oferuje między innymi dostęp do laboratoriów wyposażonych w najwyższej klasy aparaturę badawczą, która pozwala na prowadzenie badań o charakterze aplikacyjnym. Dlaczego PORT stawia na projekty, które działają akurat w wyżej wymienionych segmentach? Przedstawiciele PORT są przekonani, że „na styku różnych dyscyplin naukowych dochodzi do najciekawszych i potencjalnie najbardziej zyskownych rozwiązań”. – Poza tym w tych dziedzinach specjalizuje się PORT. Dysponujemy specjalistami, którzy są w stanie wesprzeć startupowców swoją wiedzą i w razie potrzeby doradzić – mówi Anna Laskowska, które kieruje działem komercjalizacji w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.

Źródło: Marketing i Biznes, 9 listopada 2018 r.

Eksperci: rusza polsko-amerykański projekt naukowy dot. leczenia bólu

Podczas pobytu w stanie Wirginia polska delegacja wzięła udział w wielu wydarzeniach, m.in. zorganizowanym przez fundację AFI panelu „Why Poland, Why Virginia”, podczas 70th Virginia Conference on World Trade, mającym na celu promowanie innowacyjnej Polski i współpracy ze stanem Wirginia. W skład delegacji wchodzili przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowej Rady Rozwoju, Centrum Onkologii, GUM, Uczelni Łazarskiego, NCBR, Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii „PORT” oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 6 listopada 2018 r.

PORT Do Przyszłości – nowe możliwości dla studentów

– Dwudniowe spotkanie PORT Do Przyszłości dla studentów Politechniki Wrocławskiej, to szansa na to, aby poznać PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, porozmawiać z naszymi naukowcami i wziąć udział w praktycznych szkoleniach oraz warsztatach – zapowiada Klaudia Piątek z PORT. – W czasie dni otwartych opowiemy o tym, jakie prowadzimy badania, w którym kierunku się rozwijamy i jakie możliwości rozwoju zawodowego jesteśmy w stanie zaproponować młodym ludziom w naszym ośrodku. Dzięki temu wydarzeniu studenci będą mogli nie tylko zdobyć nowe kompetencje czy wziąć udział w bezpłatnych i certyfikowanych szkoleniach, ale przede wszystkim dowiedzą się, czy PORT jest miejscem, z którym warto związać swoją przyszłość i w którym można rozwijać pasje naukowe i zawodowe. Tego sobie oczywiście życzymy. – podkreśla Piątek.

Źródło: Radio Rodzina, 31 października 2018 r.

Eksperci: wspieranie rozwoju biotechnologii to szansa dla gospodarki

O możliwościach rozwoju biotechnologii w Polsce dyskutowano podczas sesji „Biotechnologia 2.0 w medycynie – kierunek dla polskiej gospodarki” w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W panelu uczestniczyli: Piotr Bartłomiej Dardziński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Philip Tagari – Vice President Therapeutic Discovery, Amgen; Brian Bradbury – Executive Director Observational Research, Amgen; Piotr Dytko – Prezes Zarządu Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii; Janusz Homa – Prezes Zarządu Ardigen S.A.

Źródło: RynekZdrowia.pl, 17 października 2018 r.

Te wrocławskie laboratoria zwykle są zamknięte dla gości. Tym razem możesz je zwiedzić

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (PORT) zaprasza m.in. do chemicznego Escape Labu, z którego uciekną tylko najsprytniejsi. – Tegoroczne wydarzenie podzieliliśmy na dwie części: autorskie warsztaty dla dorosłych i nastolatków, z których część ma formę gier zespołowych oraz wycieczkę po laboratoriach, gdzie odbywać się będą ciekawe prezentacje oraz pokazy

Źródło: Gazeta Wyborcza, 15 października 2018 r.

Idź na burzę z piorunami do Instytutu Elektrotechniki. A w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii pomóż rozwiązać zagadkę kryminalną

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii PORT, a także Instytut Elektrotechniki Oddział Technologii i Materiałoznawstwa Elektrotechnicznego zapraszają do siebie. To poważne placówki naukowo-badawcze o poważnie brzmiących nazwach. Ale nie są nudne. Naukowcy pracują tam nad ekscytującymi zagadnieniami. W PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii dowiesz się, dlaczego skóra świeci, uratujesz Chemiczny Escape Lab, rozwiążesz zagadkę kryminalną.

Źródło: Gazeta Wrocławska, 14 października 2018 r.

Gowin: biobanki powinny być wspierane przez państwo

Rozwój rzetelnego biobankowania powinien być kierunkiem wspieranym przez świadomą i odpowiedzialną wobec społeczeństwa administrację publiczną – powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin

Źródło: wGospodarce.pl, 11 października 2018 r.

Darmowe badania, bezcenne wyniki. „To nasza przyszłość”

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef resortu nauki, biobankowanie jest niezwykle istotne dla rozwoju medycyny, w tym rozwoju terapii dotyczących chorób cywilizacyjnych, m.in. leczących nowotwory.

Źródło: TVP3 Wrocław, 11 października 2018 r.

Pierwszy polski satelita niemal gotowy do lotu. Powstał we Wrocławiu

Jego budowa i wystrzelenie w kosmos mają kosztować 6 milionów złotych. Własnie przechodzi ostatnie testy w laboratoriach w „Porcie”, czyli Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, dawnym EIT+.

Źródło: Radio Wrocław, 20 września 2018 r.

Kolejna wycieczka z cyklu „Akademicki Wrocław”. Zapisy już jutro

Uczestnicy wycieczki zwiedzą dawne EIT+ na Praczach Odrzańskich przekształcone w PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 19 sierpnia 2018 r.

Miasto zaprasza mieszkańców na edukacyjną wycieczkę. Tym razem do PORT-u

Miasto zaprasza mieszkańców na edukacyjną wycieczkę. Tym razem do PORT-u. Wrocławskie Centrum Akademickie, w ramach cyklu Akademicki Wrocław, zaprasza mieszkańców do udziału w zwiedzaniu dawnego EIT+ na Praczach Odrzańskich, obecnie przekształconego w PORT..

Źródło: TuWroclaw.pl, 16 sierpnia 2018 r.

Już nie EIT+, lecz PORT. „Można uprawiać ambitną naukę i na tym zarabiać”

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zmienia nazwę na Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Zmienia się zresztą nie tylko nazwa. „To ma być początek nowej ery w laboratoriach na Praczach Odrzańskich” – zapowiada prezes PORT. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże pół miliarda złotych na Wirtualny Instytut Badawczy.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Zmiany we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Wielkie zmiany we wrocławskim Centrum Badań EIT+. Od przejęcia spółki przez Skarb Państwa minął ponad rok i dziś jej nowe władze, wspólnie z przedstawicielami ministerstwa zaprezentowali plany i program działalności na najbliższy miesiące i lata. Po pierwsze EIT+ zmienia nazwę na PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii 

Źródło: Radio Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Nie ma już EIT + na Praczach Odrzańskich. Pojawił się PORT

Wrocławskie Centrum Badań EIT + na Praczach Odrzańskich właśnie przestało istnieć. Zamiast niego zaczął działać PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii..

Źródło: Gazeta Wyborcza, 5 czerwca 2018 r.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+: Nowa nazwa i nowa strategia

Powstałe w 2008 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będzie funkcjonowało pod nową nazwą – PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Wraz z nową nazwą przedstawiono nowy plan jego działań instytucji.

Źródło: Wroclaw.pl, 5 czerwca 2018 r.

Zamykamy rozdział bolesnych błędów i otwieramy nowy rozdział!

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii to nowa nazwa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. „Nowy Początek” taki tytuł nosiło spotkanie we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, podczas którego zostały zaprezentowane nowe plany dot. funkcjonowania instytucji

Źródło: Radio Rodzina, 5 czerwca 2018 r.

EIT+ to teraz PORT. Wrocławskie Centrum Badań ma nową nazwę i nową strategię

Po niespełna roku od przejęcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Spółki Wrocławskie Centrum Badań EIT+, jej nowy zarząd wraz z przedstawicielami ministerstwa zaprezentował plany i program działalności na najbliższe lata. EIT+ zmienia nazwę na PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Źródło: TuWroclaw, 5 czerwca 2018 r.

Polskie powroty. Jak przekonać młodych polskich naukowców do powrotu do Polski?

„Ich powrót jest nie tylko szansą rozwoju kraju. Ich powrót jest także nie tylko zwrotem z inwestycji, jakiej dokonała Polska, dając im wykształcenie i dobry start. Dla mnie ich powrót jest przede wszystkim jednym z najważniejszych obowiązków, jaki stoi przed ludźmi kierującymi naszym krajem i – na różnych szczeblach – polską nauką” – pisze Piotr Dytko w portalu WszystkoCoNajważniejsze.pl

Źródło: WszystkoCoNajważniejsze.pl, 22 maja 2018 r.

EuroFakty #KomisjaEuropejska

O pieniądzach na badania naukowe dyskutowali m.in. uczestnicy debaty „Z Widokiem na finansowanie badań naukowych”, która odbyła się 27 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył m.in. prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE, były przewodniczący PE oraz były premier RP; prof. Jerzy Jasieńko – prorektor ds. organizacji i rozwoju PWr;  prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Detlef Hommel – Lider Obszaru Nowoczesne Materiały dla Fotoniki i Elektroniki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Badania i rozwój, to priorytety nowego budżetu Unii Europejskiej. Wydatki na innowacje i badania naukowe mają sięgnąć aż 115 mld euro. Pieniądze będą przyznawane na najlepsze projekty w Europie.

Źródło: TVP Wrocław, 16 maja 2018 r.

Piotr Dytko: nasi naukowcy powinni dobrze zarabiać na swoich pomysłach 

Z prezesem Wrocławskiego Centrum Badawczego EIT+ rozmawiamy m.in. o szansach na wzajemnie korzystną współpracę nauki z biznesem i ofercie dla młodych naukowców

Źródło: Gazeta Wrocławska, 7 maja 2018 r.

Piotr Dytko w #PORANNYGOSC: Podołam wyzwaniu szefowaniu EIT+

Jaka jest przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, to pytanie m.in. zadaliśmy nowemu Prezesowi kompleksu laboratoriów. 

Źródło: Radio Rodzina, 19 marca 2018 r.

Rozmowa Dnia: Co dalej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+?

Jaka będzie przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+? W ubiegłym roku kompleks supernowoczesnych laboratoriów przeszedł w posiadanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 6 marca Rada Nadzorcza spółki zmieniła zarząd. Nowym Prezesem został Piotr Dytko, który wcześniej szefował centrum badawczemu KGHM Cuprum.

Źródło: Radio Wrocław, 16 marca 2018 r.

Rozmowa Faktów: 16.03.2018

Dziś o nowej strategii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Gościem TVP3 Wrocław jest nowy Prezes placówki Piotr Dytko.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 16 marca 2018 r.

Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Źródło: mitefpoland.org, 9 stycznia 2018 r.

Polska na 15. miejscu na świecie pod względem liczby przyznanych patentów

W 2017 roku do Urzędu Patentowego RP wpłynęło 3678 wniosków dotyczących patentów na wynalazek. To nieco mniej niż w poprzednich dwóch latach, ale i tak pod względem udzielonych patentów zajmujemy 15. pozycję na liście Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Warto podkreślić, że najwięcej patentów zgłaszają polskie wyższe uczelnie i instytuty naukowe, nie prywatne firmy, co jest wyróżnikiem innych państw. Liderem był Uniwersytet Jagielloński, który przedłożył 12 zgłoszeń patentowych. Na kolejnym miejscu znalazła się Polpharma z liczbą 10 oraz po sześć złożyli producent okien dachowych Fakro oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Źródło: wnp.pl , 29 stycznia 2018 r.

Nanocząsteczki tańczą tak, jak im zagrają

Produkty wrocławskiej firmy XTPL mogą znaleźć zastosowanie w telewizorach LCD, branży farmaceutycznej, a nawet odzieżowej. Jest o nich coraz głośniej za granicą. Spółka prowadzi swoje badania na terenie Kampusu Pracze EIT+ i jak podkreśla „obecnie mamy komfortowe warunki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ i mocny zespół. Łącznie to 30 osób, w tym siedem ze stopniem doktora nauk”.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 31 stycznia 2018 r.

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Opublikowano: 30.01.2018
plusfontminusfontreloadfont